Midas Menkul Değerler | Yabancı Hisse, Borsa Yatırımı

Midas Menkul Değerler, yabancı borsalardan komisyonsuz hisse alımını mümkün kılmak istiyor….

Güncelleme: Midas uygulamasını App Store’dan ve Google Play’den indirebilirsiniz.

2012 yılında Facebook henüz borsaya açılmadığı zaman bile 2. el hisse pazarı Second Market’te Facebook hissesi almak mümkündü. Türkiye’de ise halen ABD’li teknoloji şirketlerinin hisseleri almak ayrı bir iş ama yakında pazara girmeyi hedefleyen Midas, bu duruma bir son vermek istiyor.

Midas henüz yayında değil ama SPK’dan kuruluş izni geldiğinde yabancı borsalardan (sanırım NASDAQ ve NYSE öncelikli olacak) komisyonsuz hisse alıp satabilme platformu olarak hayatımıza girecek.

İzmir merkezli Kognivia Yazılım A.Ş. tarafından hayata geçirilen girişimin kurucu ortağı Egem Eraslan, dün SPK lisansı aldıklarını ve NASDAQ ile ilk takası gerçekleştirdiklerini paylaştı.

Diğer kurucu ortak Umut Bozkurt ile birlikte şu anda LinkedIn’de Midas için çalışan 7 kişi bulunuyor.

Midas Yatırımcıların Tutumunu Değiştirir mi?

Bahsedildiği şekilde (komisyon yok, gizli ücret yok) açılırsa Midas’ın Türkiye’de ciddi bir ilgi çekebileceğini söylemek zor değil. Özellikle teknoloji şirketlerinden hisse almak isteyen küçük yatırımcıların aktif olması muhtemel. (Büyük yatırımcıların zaten bunu bir şekilde yaptığını varsayıyorum.)

Midas’ın sitesinde “Tesla, Amazon, THY, Apple, Aselsan, Alibaba ve Google” gibi örnekler veriliyor ve bu listeyi alabildiğine uzatmak pekâla mümkün. Karşılama e-postasında da “10 yıl önce bugün $1.000 değerinde Amazon hissesi almış olsaydın, bugün değeri $20.456 olurdu.” gibi klasik aslında bir örnek veriliyor ama daha kısa vadede Zoom’a yatırım yapma şansımız olsaydı gerçekten de çok iyi bir hisse yatırımı yapmış olurduk.

Midas’ın tam olarak ne zaman yayına gireceği henüz açıklanmıyor ancak kesin olan bir şey varsa o da üyelerin sırayla içeri alınacağı. Üyelik için epostanızı bıraktıktan sonra size verilen kişisel linki paylaştıkça (üye kazandırdıkça) sıralamada daha ileri gidebiliyorsunuz. O nedenle ne kadar erken abone olursanız o kadar iyi.

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Açıldığında Midas’ın yatırımcı eğilimlerini değiştirip değiştirmeyeceğini de merak ediyorum. Mesela melek(?) yatırımcılarımız 50 bin dolarını yeni bir girişimde riske etmek yerine Midas’tan Tesla hissesi almaya gitmez mi? Umarım gitmez.

Açık konuşmak gerekirse Midas yerine Türkiye’de yerli girişimler için ikinci el hisse satışını sağlayan Second Market gibi bir platform açılmasına daha çok sevinirdim. Kim bilir, belki de kısa zamanda öyle bir girişimde karşımıza çıkar?

Değerli yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Total
19
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

WP Reset: WordPress Sitenizin Yetenekli Muhafızı [Fırsat]

Next Article

SiteChecker: Ücretsiz ve Faydalı SEO Aracı

Related Posts