Midas Menkul Değerler | Yabancı Hisse, Borsa Yatırımı

Midas Menkul Değerler, yabancı borsalardan komisyonsuz hisse alımını mümkün kılmak istiyor….

Güncelleme: Midas uygulamasını App Store’dan ve Google Play’den indirebilirsiniz.

2012 yılında Facebook henüz borsaya açılmadığı zaman bile 2. el hisse pazarı Second Market’te Facebook hissesi almak mümkündü. Türkiye’de ise halen ABD’li teknoloji şirketlerinin hisseleri almak ayrı bir iş ama yakında pazara girmeyi hedefleyen Midas, bu duruma bir son vermek istiyor.

Midas henüz yayında değil ama SPK’dan kuruluş izni geldiğinde yabancı borsalardan (sanırım NASDAQ ve NYSE öncelikli olacak) komisyonsuz hisse alıp satabilme platformu olarak hayatımıza girecek.

İzmir merkezli Kognivia Yazılım A.Ş. tarafından hayata geçirilen girişimin kurucu ortağı Egem Eraslan, dün SPK lisansı aldıklarını ve NASDAQ ile ilk takası gerçekleştirdiklerini paylaştı.

Diğer kurucu ortak Umut Bozkurt ile birlikte şu anda LinkedIn’de Midas için çalışan 7 kişi bulunuyor.

Midas Yatırımcıların Tutumunu Değiştirir mi?

Bahsedildiği şekilde (komisyon yok, gizli ücret yok) açılırsa Midas’ın Türkiye’de ciddi bir ilgi çekebileceğini söylemek zor değil. Özellikle teknoloji şirketlerinden hisse almak isteyen küçük yatırımcıların aktif olması muhtemel. (Büyük yatırımcıların zaten bunu bir şekilde yaptığını varsayıyorum.)

Midas’ın sitesinde “Tesla, Amazon, THY, Apple, Aselsan, Alibaba ve Google” gibi örnekler veriliyor ve bu listeyi alabildiğine uzatmak pekâla mümkün. Karşılama e-postasında da “10 yıl önce bugün $1.000 değerinde Amazon hissesi almış olsaydın, bugün değeri $20.456 olurdu.” gibi klasik aslında bir örnek veriliyor ama daha kısa vadede Zoom’a yatırım yapma şansımız olsaydı gerçekten de çok iyi bir hisse yatırımı yapmış olurduk.

Midas’ın tam olarak ne zaman yayına gireceği henüz açıklanmıyor ancak kesin olan bir şey varsa o da üyelerin sırayla içeri alınacağı. Üyelik için epostanızı bıraktıktan sonra size verilen kişisel linki paylaştıkça (üye kazandırdıkça) sıralamada daha ileri gidebiliyorsunuz. O nedenle ne kadar erken abone olursanız o kadar iyi.

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Açıldığında Midas’ın yatırımcı eğilimlerini değiştirip değiştirmeyeceğini de merak ediyorum. Mesela melek(?) yatırımcılarımız 50 bin dolarını yeni bir girişimde riske etmek yerine Midas’tan Tesla hissesi almaya gitmez mi? Umarım gitmez.

Açık konuşmak gerekirse Midas yerine Türkiye’de yerli girişimler için ikinci el hisse satışını sağlayan Second Market gibi bir platform açılmasına daha çok sevinirdim. Kim bilir, belki de kısa zamanda öyle bir girişimde karşımıza çıkar?

Değerli yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Ayda 1000 Dolar kazanma meydan okumasına katılım şartlarını ve yol haritasını dün açıklamıştım. Şimdilik…

Devamını oku

Herkese merhaba, Yeni bir hafta özeti ile karşınızdayım. Maalesef geçen hafta Girisimler.net’e istediğim…

Devamını oku

Geçen hafta bir GirişimlerNet okuyucılarından Birol Köklü'nün paylaştığı bilgiyle güzel bir şey…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir. GirişimlerNet, Patreon destekçileri ve tanıttığını bazı girişimlerden gelir ortaklığı yoluyla gelir elde etmektedir.

Close Bitnami banner
Bitnami