AppSumo Nedir? – Ömürlük Abonelik (LTD) Fırsatları

Aslında AppSumo‘yu “49 Dolara Nasıl Binlerce Dolarlık Kâr Ettim?” yazısında kısaca açıklamıştım ama bilmeyenler için daha detaylı anlatmayı da epeydir düşünüyordum. Çağrı Sarıgöz’ün son podcast bölümünü dinleyince daha fazla geçikmek istemedim.

Bu girişimi soru cevap şeklinde tanıtacağım ve yeni yazılarla desteklemeye çalışacağım. Çünkü AppSumo’nun gerçekten hem girişimcilere hem de internet kullanıcılarına çok önemli faydası olduğunu düşünüyorum. Hatta bazen yaptıklarını örnek alıyorum.

Yeni soru-cevaplarla zamanla içeriği genişletebilirim. Lütfen aklınıza bir şey takılırsa sormaktan çekinmeyin?

AppSumo Nedir?

AppSumo yazılım ürünlerini merkeze alan bir yüksek indirimli bir çeşit pazar yeri platformu. Bir nevi “yazılım ürünlerinin ve girişim dünyasının Groupon’u” diyebiliriz.

Dolayısıyla ‘AppSumo Nedir?’ sorusuna iki taraflı yanıt vermekte fayda var.

1. Son kullanıcıların (müşteri) çeşitli yazılım ürünlerini/hizmetlerini normalden %50-90 daha uyguna almasını sağlayan bir indirim mağazası.
2. Girişimler (satıcılar) içinse ürünlerini yüzbinlerce kişiye ulaştırabildiği bir pazarlama platformu.

Bir de kendilerinden dinleyelim.

İndirimler ne kadar gerçekçi?

AppSumo 2010’dan beri varolan bir girişim ve girişimcileri ciddi bir elemeden geçirerek içeri alıyor. Alıcıların hayal kırıklığına uğramasını istemiyorlar. Dolasıyla halihazırda müşterileri olan girişimler seçiliyor ve indirim oranları normalde siteden satın alabileceğiniz fiyatlara göre belirleniyor.

Diğer yandan ben yukarıdaki indirim oranının %100’e yakınsadığını söyleyebilirim çünkü AppSumo’nun neredeyse tüm fırsatları ‘Lifetime Deal’, yani tek ödeme yapıp ömür boyu sahip olabileceğiniz bir hizmet satın alıyorsunuz.

Haftada kaç fırsat çıkıyor? Fırsatlar ne kadar aktif oluyor?

Gülay’ın paylaştığı bilgiye göre her hafta 3 girişime yer veriliyor ve indirim fırsatı 30-60 gün yayında kalıyor. Bu rakamlar dönemsel olarak değişebilir.

Girişimler ne kadar komisyon ödüyor?

Resmi bir açıklama yok ancak satış tutarının yarısından fazlasını ödemeyi bile göze almalısınız. Yani 50 dolarlık bir ödemeden size kalan 10-12 dolar da olabilir 25-30 dolar da. Ürününüze ve yapacağınız pazarlığa bağlı.

Girişimler neden ‘zararına’ satış yapmayı kabul ediyor?

Evet, zararına gibi görünüyor ama aslında değil. Neden derseniz;

  1. AppSumo’nun kitlesi çok büyük ve hiç masraf yapmadan ciddi bir tanıtım yapmış oluyorlar. Çağrı’nın podcastinde Appsumo’nun 500 bin üyesi olduğundan bahsedildi. Ben de bir iki yıl önceki eposta abonesi rakamının 1 milyonu geçtiğini duymuştum. Ayrıca sadece Appsumo değil, benim gibi farklı mecralar, Youtuber’lar da beğendiği ürünleri tanıtıyor. Appsumo’da girişim için bir webinar yapıyor.
  2. Normalde yazılım ürünlerinde %80 gibi bir kârlılık oranından bahsetmek mümkün. Dolayısıyla maliyetler açısından bakarsak ve tanıtım maliyetini hesaba katarsak aslında kimse zararına iş yapmıyor.
  3. Fırsatlar kısa süreli (30-60 gün) ve internet çok büyük. AppSumo her ne kadar yüzbinlerce kişiye duyursa da birkaç bin, belki 10-20 bin müşteri kazanıyorsunuz ama internet çok çok daha büyük.
  4. Kuponları/ürünü kullanmayanlar kârlılığı artırıyor.
  5. Girişim için güzel bir şok testi oluyor. Yani çok sayıda müşteriye yanıt verme ve memnun etmek için kaslarınızı geliştirmiş oluyorsunuz.
  6. Bir kişi Lifetime Deal alsa da ilerleyen zamanda veya hemen ekstra harcama yapabiliyor ve bu da müşterinin ömür boyu değerini artırıyor.

AppSumo bugüne kadar ne kadar iş yaptı?

– 2010’da kurulan girişim bugüne kadar 1000 civarında girişim ile 1600 kadar indirim fırsatı sunmuş.
– Girişimciler bu yolla 15 milyon dolar kazanmış.
– Son kullanıcılar da 500 milyon dolardan fazla tasarruf sağlamış.

AppSumo’da Türkiye’den girişimler çıktı mı?

Evet. Vidyou, Sociality, Replybutton ilk aklıma gelenler.

AppSumo’nun kurucusu kim?

Facebook’un ilk çalışanlarından biri olan Noah Kagan. Noah’ın tek kişiyle başladığı işi bugün onlarca kişi tarafından yönetiliyor. Genç girişimci kendi geliştirdiği Sendfox ve Kingsumo gibi ürünleri de AppSumo üzerinden satıyor.

Noah Kagan (Soldaki güncel fotoğrafı)

İndirimleri kaçırırsam ne olur?

Muhtemelen böyle bir indirimi bir daha rüyanızda görürsünüz. 🙂 Ama Appsumo Plus üyeliğini satın alırsanız kampanya bittikten sonra 72 saatlik ikinci bir şans veriliyor. Ayrıca AppSumo alışverişlerinizde %10 indirim sahibi oluyorsunuz, bazen ücretsiz ürünleri alabiliyorsunuz ve KingSumo Giveaway Pro üyeliğine sahip oluyorsunuz.

Appsumo ekibinin bir kısmı

Ürünü beğenmezsem ne olur?

60 gün içinde kolayca iade politikası var. Eğer AppSumo kredisi isterseniz anında hesaba yatıyor, parayı isterseniz belli bir süre içinde hesabınıza/kartınıza gönderiliyor. Benim de iade ettiğim oldu. Beğenmezseniz veya kullanmazsanız iade seçeneğini mutlaka düşünün.

Sen Appsumo’dan ürün satın alıyor musun?

Hem de nasıl… 🙂 Geçmişte Depositphotos, Mailchimp, Zapier, Evernote, Dropbox gibi bugünün popüler ürünleri de AppSumo’da çıkmış ama kaçırdık. Özellikle Zapier’i kaçırdığıma yanıyorum.

Bu arada ben 2011’den beri üyeyim, o zamanlar Noah kendi epostasından mesaj atıyordu. Alıp da kullanmadığım çok ürün var ama dayanamayıp alıyorum. ABD’de olsam veya dolar 1 TL olsa tüm ömür boyu fırsatları alıp yatırım yapabilirim. 🙂

GirişimlerNet’te yazdığım ürünleri genelde satın almış oluyorum. Satın aldıklarımı veya almayı düşündüklerimi zaman zaman Twitter’da paylaşıyorum. Elbette satın alıp hala yazmadıklarım da var.

Aşağıda son aldığım ürünlerden bazılarını görebilirsiniz.

AppSumo gelir ortaklığı yapıyor mu?

Evet, Appsumo gelir ortaklığı (affiliate) programı var ve ben de partnerlerinden biriyim. Ayrıca üye olup arkadaşlarınızla referans linkinizi paylaşarak satış olması durumunda 10 dolar kazanabilirsiniz.

Total
0
Shares
2 comments

Bir Yorum Yazın

Previous Article

LetterStack: E-posta Bülteni Odağında Faydalı Kaynaklar

Next Article

Carrd: Kolay Site Yapma Aracı (%15 İndirim)

Related Posts