Araçlar ve Silahlar: Dijital Çağın Vaatleri ve Tehditleri (15 Kişiye Hediye Kitap)

Değerli GirişimlerNet dostları, hediyeli kitap tanıtım serimizin ilk yazısından merhaba! Bu seride teknoloji/internet ve girişimcilik/iş dünyasından güzel kitapları sizlere tanıtacak, bu kitaplar hakkında bir tartışma alanı sunacak ve şanslı okuyucularımıza tanıttığımız kitabı hediye edeceğiz.

Sözü fazla uzatmadan ilk kitabımız Araçlar ve Silahlar ile perdeyi arayalayalım.

Büyük teknolojiyi ehlileştirmek kolay olmayacak ama bu kitap… nereden başlanacağını gösteriyor.

— The Financial Times

Araçlar ve Silahlar

(Özgün adı: Tools and Weapons: The Promise and the Peril of the Digital Age – Eylül 2019, Penguin Press)

Kronik Kitap‘ın Nisan 2022’de yayımladığı Araçlar ve Silahlar, Microsoft’un tepesindeki iki önemli teknoloji profesyoneli tarafından kaleme alındı; Microsoft Başkanı Brad Smith ve şirketin üst düzey yöneticilerinden Carol Ann Browne.

Evet, bu ikiliyi birlikte kitap yazan* Google eski Başkanı Eric Schmidt ve Google eski yöneticisi Jonathan Rosenberg’e benzetebiliriz ama elbette Schmidt ve Browne Microsoft’u değil, farklı bir konuyu ele alıyor.

Diğer yandan kitapta Bill Gates‘in 3 sayfalık bir ön sözü yer alıyor.

Dijital Çağın Vaatleri ve Tehditleri

Alt başlığından da anlaşılacak üzere Araçlar ve Silahlar, teknoloji çağını iki sivri ucuyla derinlemesine ele alan bir kitap. Popüler kültür fütüristlerinin aksine Smith ve Browne bile birkaç on yıl sonra nasıl bir dünyayla karşılaşacağımız konusunda emin değiller. Daha da önemlisi dört bir yanımızdan dokunan bu çağın giderek yeni bir kaygı çağına da yol açttığını da paylaşıyorlar ve aşağıdaki sorulara yanıt vermeye çalışıyorlar;

– Kamu güvenliği, bireysel kolaylık ve kişisel gizlilik arasında doğru dengeyi nasıl kuracağız?

– Ülkelerimizi, işletmelerimizi veya kişisel yaşamlarımızı yıkmak üzere bu teknolojiyi kullanan siber saldırılara karşı kendimizi nasıl koruyacağız?

– Tüm toplumlarda dalga dalga görülen ekonomik etkilerini nasıl yöneteceğiz?

– Acaba çocuklarımızın iş bulabileceği bir dünya mı yaratıyoruz? Yoksa kontrol bile edemeyeceğimiz bir dünya mı?

Elinizdeki kitap; teknolojinin hem bize nasıl güç kattığını hem de bizi nasıl tehdit ettiğini renkli bir anlatımla, üstelik bu işin içinden kişilerin bakış açısıyla aktarıyor. Tam zamanında çıkan bu çalışma, dijital gelecekte gizlilikten siber saldırılara varan konularda kendimize nasıl bir rota çizeceğimize kılavuzluk ediyor.

— Walter Isaacson, Steve Jobs kitaplarının yazarı

Smith ve Browne’nin yorumlarını dikkate almamak işten bile değil. Zira dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin birinin tepesinde yer alıyorlar. Dünyayı farklı olası senaryolarla okuyan ikili kişisel verilerin gizliliği, siber suç, yapay zekânın çıkmazları, teknolojinin toplumsal eşitsizlikle ilişkisi, kısa ve uzun vadede demokrasilerin yüzleşeceği zorluklara mercek tutuyor.

On altı bölümden oluşan Araçlar ve Silahlar, bulut teknolojilerinden siber güvenliğe, sosyal medyadan yetenek açığına, yapay zekâdan açık veriye kadar birbirinden birbirinden önemli konulara değiniyor ve ‘Bizden Büyük Teknolojiyi Nasıl Yönetiriz?’ sorusuyla noktayı koyuyor.

Sonuç kısmından biraz alıntı yapacak olursam Smith ve Browne şu noktalara dikkat çekiyor;

 • Günümüzdeki teknolojini etkisi muazzam ölçüde bir eşitsiz bir ortam doğuruyor; kimileri hızla ilerlerken kimileri çok geride kalıyor ve yapay zekâ ilerlemeye devam ettikçe bu etki daha da ivme kazanacak.
 • Her şeyi devletlere bırakmak kadar devletleri göz ardı etmek de riskli. Devletler ve şirketler daha fazla işbirlikçi bir tutum izlemeli.
 • Devlet yetkilileri teknoloji trendlerini daha iyi anlamalı ve teknolojiyi geliştirenlerle iyi bir iletişim kurmalı. (Şu benzetme dikkat çekici: Tarihte hiçbir ulusal işletme veya teknoloji merkezi, o ülkenin başkentine Silikon Vadisi’nin başkent Washington’a uzak olduğu kadar uzak olmamıştı.)
 • En büyük risk, dünyanın bu sorunları çözmede ifrata kaçması değil; çok az şey yapması. Mesele ayrıca devletlerin aceleci davranması da değil, çok ağır kalması.
 • Teknolojide inovasyon yavaşlamayacak. İnovasyonu yönetme işinin de hızlanması gerek.

Brad Smith ve Carol Ann Browne, teknolojinin dünyadaki en haşin meydan okumalarıyla aklıselimle nasıl baş ettiklerini gösteriyorlar; endüstrinin içinden deneyimlerini, değerli içgörülerini yansıtıyorlar.

— Reed Hastings, Netflix CEO’su

Günümüzde teknoloji şirketlerinin karşılaştığı etik ve toplumsal sorunların da ele alındığı kitabın bugünün ve geleceğin teknolojisiyle derinden ilgilenen herkes için önemli bir eser olduğunu söyleyebilirim. Kamu ve kamu ile çalışan şirket yöneticilerininse mutlaka okumasını öneririm.

Diğer yandan Microsoft’un bu hızlı dünyanın başını çeken şirketlerden biri olduğunu ve bünyelerimizin bu hızlı ilerlemeye gerçekten uyum sağlayıp sağlayamayacağı da ayrı da bir soru işareti… Lütfen siz de yorumlarınızı paylaşmayı eksik etmeyin.

İleri Okuma

Daha iyi bir kavrayış için Brad Smith’in kitap hakkında katıldığı konuşmaları Youtube üzerinden izleyebilir, Kara Swisher’in Brad Smith’i konuk ettiği bölüm başta olmak üzere diğer podcast bölümlerini dinleyebilirsiniz.

Detaylar

Tools & Weapons, farklı bir kapak tasarımıyla 2019 sonunda Penguin Press tarafından yayımlanmıştı, dolayısıyla kitabın başta küresel Covid19 salgını ve son 3 yılda yaşananları hesaba katmadığını bilmekte fayda var.

Araçlar ve Silahlar, Kadir Yiğit Us tarafından İngilizce aslından Türkçe’ye çevrildi ve bu baskıya hazırlanan kapak resmi Kutan Ural tarafından tasarlandı.

338 sayfalık metine eşlik eden 43 sayfalık not / kaynakça bölümü de kesinlikle okunmayı hakediyor. 12 sayfalık dizin ise ilgilendiğiniz konulara direkt temas etmenizi sağlıyor.

Kitabın 1 Haziran 2022 tarihli GoodReads puanı ise 3.89 (1448 oylama).

Kimler Hediye Kitap Kazanacak?

New York Times’ın ‘En Çok Satanlar’ listesine giren bu kitabı;

– Aşağıya kitap hakkında yorum yapanlar arasından 5 kişiye,

– Bu yazıyı Twitter’da veya LinkedIn’de @kronikkitap ve @firatdemirel hesaplarını etiketlerek paylaşan 5 kişiye,

– Ve GirişimlerNet Patreon destekçileri arasından 5 kişiye ücretsiz olarak göndereceğiz.

Çekilişleri 7 Haziran’da yapacağız ve talihli kişilere eposta veya DM yoluyla ulaşacağız. Her üç seçenek ile kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

Gelecek hediyeli kitap tanıtımlarını kaçırmak istemiyorsanız e-posta abonemiz olmayı unutmayın. 😉

Araçlar ve Silahlar’ı Hemen Satın Alabilirsiniz

Mahallenizdeki kitapçınızdan, aşağıdaki çevrimiçi mağazalardan veya internetteki herhangi bir kitap satış noktasından Araçlar ve Silahlar’ı satın alabilirsiniz. Kitabın etiket fiyatı 80₺.

D&R, Kitapyurdu, Babil.com, İdefix, N11, Amazon TR Türkçe / İngilizce, Amazon Global & Kindle, PTT AVM, Hepsiburada, BKM Kitap

Lütfen siz de yorumlarınızı paylaşmayı eksik etmeyin.

*Schmidt ve Rosenberg tarafından yazılan How Google Works, Türkçe’ye ‘Google Nasıl Yönetiliyor?‘ adıyla çevrildi. Bu kitaptan bazı notlarımı kişisel blogumda yayınlamıştım. Aynı ikili daha sonra yanlarına Alan Eagle’ı da alarak Trillion Dollar Coach‘u yazdı.

Total
1
Shares
27 comments
 1. İlk baktığımda tüfek mikrop çelik tarzı bir şey sandım ama sanırım teknososyoloji üzerine detaylı bir çalışma.

 2. Bakalım Elon Musk, Yalın Startup, Sıfırdan Bire ya da Outliers’in yerine geçecek mi bu kitap. Tabi kazanıp okuyabilirsem 🙂

 3. Güzel ve etkileyici bir içeriğinin olduğunu düşünüyorum aynı zamanda yakın geçmişte okuduğum ‘Sıfırdan Bire: Startuplar Üzerine Notlar ya da Geleceği İnşa Etmenin Yolları’ kitabını bana anımsattı. Şimdiden merakla okumayı bekliyorum diyebilirim.

 4. Yaratıcı yıkım denilen olguyu görebileceğimiz bir kitap sanırım. Okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

 5. Kitabı daha önce duymuştum. Okuma şansına da erişmek için elbette ki yorum bırakıyorum. İyi bir içerik olmuş. Sevgiler

 6. Bilginin yadsınamaz kıymetini bir kez daha özenle sunduğu bu kitapta da bize gösteren Fırat Bey’i tebrik ediyorum. Emeklerinize sağlık Fırat Beyciğim. Bonkör olduğunuz kadar son derece paylaşımcısınız da. Vâr olun.

  1. Etkileyici bir kitaba benziyor. Yazınız da detaylı bilgilerle güzel bir icerik olmuş. Teşekkürler

 7. Fırat bey,

  Yine ufuk açıcı bir içerik olmuş, tavsiyelerinizi her zaman dikkatle inceleyip faydalanıyoruz. çok teşekkürler

 8. Böyle güzel bir kaynağa hediye olarak erişmek ufak ama tatlı bir heyecan benim için 😀 heyecanlyımm ! 🙂

 9. Sevgili Fırat,
  Değerli paylaşımın için teşekkür ederim, içerik oldukça güzel, beni çekilişe ekleme, sadece destek vermek istedim. Sevgiler – Murat

 10. Öğrencilerimle zaman zaman siber güvenlik, dijital okuryazarlık konularında konuşuyoruz ve elbette bu konularda öğrenecek çok şey var. Bu nedenle kitabı okumayı çok isterim. Çekiliş ve yazınız için teşekkürler!

 11. Harari, Segal ve Diamond’ın insanın serüvenini kaleme alan kitaplarından sonra çağın insanının serüvenini ele alan kitaplar çok kıymetli. Okumak da bir o kadar keyifli olur umarım.

 12. Bugün şanslı günümdemiyim merak ediyorum Girişimler Net’in yakın bir takipçisi olarak çekilişe katılıyorum Hadi bakalım:)

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Mailercloud: Mailerlite'ın Katili (Fırsat)

Next Article

LinkedIn Events ile Lead Generation'a Giriş