FounderPool: Girişimciler Arası Hisse Havuzu & Hisse Takası

San Francisco merkezli FounderPool, girişimcilerin hisse takası yaparak birbirlerine destek oldukları yeni nesil bir program. Aslında Founder Institute’un kendi içinde uyguladığı bu yöntem, burada hızlandırma programı olmadan ve daha açık bir şekilde uygulanıyor. Bu programın (buna da bir girişim diyebiliriz) amacı pandemi ve ekonomik koşullar nedeniyle zor zamanlar yaşayan girişimlerin risklerini doğru bir şekilde dağıtması.

FounderPool ekibine göre artık şanslı olma girişimciler için eskisinden daha fazla önem taşıyor ve bu nedenle riski biraz dağıtmak gerekiyor. Burada kurulan sistem de belli şartlara uygun girişimcileri bir havuzda toplayarak hisse takası yaptırmak. Böylece yumurtaları farklı sepetlere koyarak riski dağıtmış oluyorsunuz. Kendi girişiminizde işler kötü gitse bile umutlanacak bir şeylere sahip olma şansınız artıyor. Elbette hisselerle birlikte tecrübe takası da gerçekleşiyor.

Bugüne dek 200’den fazla girişimi içerik alan FounderPool’daki girişimlerin değeri 5 milyar doların üzerinde. Bu girişimlerin aldığı toplam yatırım tutarı ise 2 milyarı geçiyor. Elbette kendinize denk bir girişim bulmanız hisse takası yapabilmek için en önemli kriter. Elbette büyük bir potansiyele sahip bir iş kurduğunuzu ve işlerin iyi gittiğini gösterebilirseniz ilk aşamada daha yüksek hedefler de koyabilirsiniz.

Peki sistem tam olarak nasıl çalışıyor?

– Öncelikle girişimci havuzuna girmek için bazı soruları yanıtlamanız ve kendinizi tanıtmanız gerekiyor.
– İçeri girdiğinizde yatırım alma durumunuza göre tohum öncesi, seri A veya seri B gibi yatırım seviyesi bakımından sınıflandırılıyorsunuz. Ayrıca hangi dikeyde olduğunuzu da (biotek, SaaS,fintek vs.) belirtmiş oluyorsunuz.
– Diğer girişimcilerle iletişime geçip girişimleri sınıflandırmaya başlıyrosunuz. FounderPool algoritması da sizi takas yapabileceğiniz doğru girişimlere yönlendirmeye çalışıyor. Bunu yaparken Gale-Shapley algoritmasını kullanıyor.
– Eğer bir eşleşme gerçekleşirse sahip olduğunuz hissenin %5’ini havuza bırakıyorsunuz ve aynı oranda başka bir girişimin hissesini alıyorsunuz.

Siz katılır mısınız?

FounderPool, havuza konan hisseleriin yönetimini ve dağıtımını üstleniyor ve size de katıldığınız havuzdan hisse payı veriyor. Bir havuz oluşturulduktan sonra eğer o havuzdaki girişimler izin verirse yeni girişimler gruba dahil ediliyor.

FounderPool ekibi bir bakıma ‘Kendi Paypal mafyanızı kurun’ diyor ama burada Paypal Mafyası olmaktan daha büyük bir fırsat var gibi. Zira Paypal’dan ayrılangirişimcilerin birbirine hayrı olmadı denilebilir ama burada ciddi bir yardımlaşma söz konusu.

Ben GirişimlerNet için başvurdum ama elbette böyle bir havuza girmek için çok uygun olmayabilir. Dilerseniz siz de sistemin nasıl işlediğini görmek için formu doldurup başvurabilirsiniz. Girişim hakkındaki yorumlarınızı da lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.

Böyle bir sistem Türkiye’de olsa bir girişimci olarak hissenizi paylaşır mıydınız?

Şahsen ben havuzun homojen olması durumunda, yani birbirine eş olabilecek girişimlerin aynı havuzda olması durumunda oldukça faydalı olabilecek bir model görüyorum. Yatırımcılara az bir tutara yüksek hisse payı vermekten daha iyi görünüyor ama elbette burada elinize nakit bir para geçmiyor. Daha uzun vadeli bir yatırım yapmış oluyorsunuz.

Daha fazla bilgi için founderpool.co ve girişimin Product Hunt sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Tam “tecrübe takası da var mı, yoksa olsa ne güzel olur…” diye düşünerek okumaya başlamıştıkm ki olduğunu gördüm ve sevindim. Bu aralar kafama takılan soruların yanıtlarını girisimler.Net’te yazı olarak görmek beni biraz korkutuyor açıkcası. =)
    Diğer yandan girişim için ekip ve tecrübe partneri konusunda iç pazarda hezimete uğramış biri olarak, “Şimdiye kadar neden gözü mü dışarıya çevirmedim ki?” diye hayıflandım yazınızı okurken.
    Teşekkürler… =)

Bir Yorum Yazın

Previous Article

YİP: İçerik Bulutu'ndan Parlayan İçerik Projelerine Destek Programı

Next Article

500$ Ödüllü No-Code Hackathon & Ücretli No-Code Fellowship

Related Posts