Hafta Özeti: 17 Yeni Girişim, 3 Fırsat ve Facebook’un Ses Atağı

Yeni bir ‘haftanın girişimleri’ serisiyle karşınızdayız. Bir hafta içerisinde tanıtmış olduğumuz tüm içerikleri ve girişimleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Sarmal: Ateş Ölçer Gibi COVİD-19 Testi

Sarmal, genetik dizileme ve test alanlarında çalışmalar yapan araştırma ve geliştirme girişimi. Şirketin kurucu ortağı İnanç Ortaç, 15 yılı aşkın süredir sağlık alanında erken teşhis konusunda çalışıyor.

Geliştirdikleri FLASH teknolojisi genleri okuyor, DeTaiL cihazı ise virüsün genlerini tespit ediyor. Gelecekte pandeminin yaşanmasını engellemeyi hedefliyor. 2019 yılından itibaren Buba Ventures tarafından 2,5 milyon dolar yatırım aldı.

100in100: 100 Günde 100 Müşteri Kazanmak

100in100, 100 günde 100 yeni müşteri kazanmak isteyen girişimcilerin katıldığı bir yarışma. Şimdiye kadar 137 girişimcinin katıldığı bu meydan okumada, zirvedeki 5 girişimci 100 dolarlık hediye kartı kazanacak.

Indie Worldwide tarafından organize edilen yarışmaya katılanlar özel bir mesajlaşma grubuna dahil olacaklar ve şeffaf paylaşımlar yapacaklar. Product Hunt’ta inceleyebilirsiniz. Indie Worldwide, daha önce de Indie Founders Club’ı kurmuştu.

Kidolog: Ebeveyn ve Çocuklara Özel Danışmanlık Platformu

Kidolog, ebeveyn ve çocuklara özel bir danışmanlık platformu. Bebeğinizin veya çocuğunuzun gelişimi için aklınıza takılan soruları uzmanlara sorarak görüntülü/sesli veya yazılı yanıt alabiliyorsunuz.

Diyetisyen, psikolog, çocuk gelişim uzmanı gibi 9 farklı kategoride uzmanlara danışabileceğiniz Kidolog’un forum bölümünde uzmanlar anne-babaların sorularını yanıtlıyor.

Kırıkkale Teknopark merkezli girişimin kurucuları Eray Uğurelli ve Burak Candan.

Mirket: Gündemdeki Konular Hakkında Fikrini Paylaş

Mirket, ilgi duyduğunuz alanlarda gündemin nabzını takip ederek ölçebileceğiniz sosyal medya girişimi. Mirket sayesinde sadece merak ettiğiniz sorulara aldığınız cevapları görebiliyorsunuz.

Merak ettiğin konuyu yanıtlayan kişileri yaş, şehir ve cinsiyet özelliklerine göre filtreleyebiliyorsunuz. 2020 Şubat ayında melek yatırım alan Mirket, bu ay itibarıyla da uygulama marketlerinde yerini aldı. Girişimin kurucusu Berker Gürcihan.

LojiPark: Sevkiyat Sahipleri ve Taşımacıları Buluşturuyor

LojiPark, yurtiçi dijital platformda araç arayan sevkiyat sahipleriyle, bireysel araç sahiplerini bir araya getiren girişim. GreenPort Lojistik’e ait bir ürün.

LojiPark lojistiğin büyük paydası olan bireysel taşımacıların yük bulurken ödediği komisyon maliyetini azaltıyor. Yük sahiplerinin zamanında, güvenilir araçlar bulmasını ve maliyetlerini azaltmasını sağlıyor.Girişimciler işi büyütmek için melek yatırımcı arayışları olduğunu da paylaşıyor.

Facebook’tan Clubhouse Alternatifi Sesli Özellikler

Facebook, Clubhouse‘a alternatif olacak ses odaları, podcast barındırma hizmeti ve ses stüdyosu özelliklerini yayına almaya hazırlanıyor. Üstelik üreticiler kazanç da elde edebilecek.

Soundbites stüdyosu ile kayıt alıp, ses efektlerinden faydalanabiliyor ve paylaşabiliyorsunuz. Ses odalarında yapılan görüşmeler kolayca podcast haline çevrilebiliyor. Görüşmelerde altyazı koyulması ve içerik oluşturucular için bağış modeli planlanıyor.

Z Raporu: Kahve İçme Süresinde Gündem Takibi

Z Raporu, bir kahve içimi süresinde gündem başlıklarını en yalın haliyle tüketebileceğiniz bir girişim. Dünya gündemi, spor, ekonomi, teknoloji, girişim, reklamcılık, kültür ve sanat konularını ele alıyor.

Hem webde, hem mobil uygulaması üzerinden kullanılabiliyor. E-bültenleri okuyabileceğiniz gibi dinlenebiliyor da. İçerikler her sabah 07.00’da yenileniyor. Ayrıca RADAR bölümüyle günlük film, şarkı, kitap gibi öneriler sunuluyor.

Slash: İnternet Ödemelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşın

Slash, üyelikler ve harcamalar için arkadaşlarınızla beraber kullanabileceğiniz akıllı sanal kart oluşturmanızı sağlayan bir finansal teknoloji girişimi.

Kartlarınızı isimlendirip limit koyabiliyorsunuz. Hesabınızda 5 kart oluşturmanıza izin veriliyor.Sizinle en fazla 10 arkadaşınıza kadar ortaklaşa kullanabileceğiniz kartlar oluşturuyor. Maliyetleri kolayca kişilere bölüştürüyor. Slash’i ücretsiz kullanmaya başlayabilirsiniz.

Squirrly SEO: WordPress İçin Yapay Zekâ Destekli SEO Aracı [Fırsat]

Squirrly SEO, WordPress için kişiselleştirilmiş yapay zekâ desteklibir SEO aracı. 600.000’den fazla web sitesinin SEO verileriyle karşılaştırarak kişiselleştirilmiş öneriler sunuyor.Google aramalarında üst sıralarda yer almanız için uygun tavsiyeler veriyor.

İçerik optimizasyonu, teknik SEO, site denetimi gibi özellikleri var.Kendi sitesinde Pro paketi ilk ay 20,99$ ama AppSumo fırsatı ile ömür boyu 49$’a satın alınabilir. Alternatifler: Yoast, AllinoneSEO.

TWiser: Yapay Zekâ Destekli Performans Yönetim Aracı

TWiser, çalışma süreçlerini ve çalışanların performanslarını ortaya çıkarmak için yapay zekâ destekli yönetim aracı. Sadece yöneticiler değil, çalışanlar da kendi performansını ve iş arkadaşlarının performansını görebiliyor.

Bulut tabanlı yerli bir SaaS girişimi olan Twiser, hedefler ve anahtar sonuçlar (OKR) için iletişim aracı sunuyor.Yapay zekâ desteğiyle geleceğe yönelik performans tahminleri yapıyor ve geri bildirimler veriyor.

Enerpize: Tek Noktada İK, Envanter, CRM ve Dahası [Fırsat]

Enerpize, işletmelerin tüm yönetim ihtiyaçlarını tek araçtan sağlayabileceği bir girişim. KOBİ’ler için tasarlanan Enerpize satış, muhasebe, envanter, CRM, İK ve operasyon modülleri sunuyor.

Müşteri e-postaları ve faturaları özelleştirilmiş tasarımlarla sunmanızı, ekip görevlendirmelerini takip etmenizi ve kâr raporları çıkarmanızı sağlıyor.Aylık ücreti 9$ olan Enerpize, AppSumo’da tek ödemeyle 49$’a alınabiliyor.

Plausible: Google Analytics Alternatifi Trafik İzleme Aracı

Plausible, açık kaynak kodlu ziyaretçi ölçümü, analiz ve raporlama girişimi. Google Analytics alternatifi araç, basit şekilde analizler yapmanızı ve trafik rakamlarını izlemenizi sağlıyor.

Kullanıcı gizliliğine önem veren Plausible, ziyaretçi rakamlarını şeffaf şekilde paylaşmanıza da izin veriyor. Haftalık ve aylık olarak e-posta ve Slack raporu da alabiliyorsunuz.

Plausible’in ücreti aylık 10.000 görüntüleme için 6$/ay, yıllık ödemede %33 indirimli.

Social Champ: Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Yönetin [Fırsat]

Social Champ, sosyal medya hesaplarınız için tek araçtan gönderiler oluşturup, paylaşımlarınızı yönetmenizi sağlayan bir girişim. Gönderilerinizi her sosyal medya platformu için özel olarak zamanlayabiliyorsunuz.

Planlanan gönderiler takvim üzerinden takip edilebiliyor. Ayrıca aldığınız mesajları da yönetmenizi sağlıyor. Paylaşımları ve dönüşleri raporluyor.

Aylık ücreti 29$ olan Social Champ, AppSumo’da tek ödemeyle 49$’a alınabiliyor.

Amalytics: Amazon Satıcıları İçin Veri Odaklı Arama Motoru

Amalytics, Amazon satıcıları için ürünleri niş alanlarına göre listeleyebileceği bir arama motoru. Aramayı ürün ürün değil, belirlediğiniz anahtar kelime altında aramanıza olanak sağlıyor.

Bir alan belirleyemediyseniz belirleyeceğiniz niteliklere göre arama yapmanıza izin veriyor. Alanın ne kadar popüler olduğu, kâr oranını, rekabet oranını ve ölçeği belirlemenizi sağlıyor.

Ürünün tam sürümü üç aylık 89$’a sunuluyor.

Producter: Tek Araçla Ürün Geliştirme Sürecinizi İyileştirin

Producter, ürün geliştirmede çeşitli kaynaklardan gelen geri dönüşleri tek panelden yönetmenizi sağlayan yerli bir girişim. Size özel ve herkese açık yol haritalarınızı belirleyerek müşterilerinizle paylaşmanızı sağlıyor.

Producter, ürünle ilgili güncellemeleri de kolayca paylaşmanızı sağlıyor. Slack, GitHub, Zapier gibi araçlarla entegre çalışabiliyor.

Test (beta) sürümünü deneyebilmek için listeye e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

İyilikçi Fikirler: Yeni Bir Sosyal Girişimcilik Programı

İyilikçi Fikirler, 18-29 yaş arası gençlere yenilikçilik, tasarım odaklı düşünme, iş modeli ve ürün geliştirme eğitimleri ile rehberlik eden bir sosyal girişim programı.

Eğitim, sağlık, kalkınma, çevre, insan hakları, kültür-sanat ve şehir hayatı gibi çeşitli konularda sosyal girişim fikirlerinizle başvuru yapabilirsiniz. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen programa 16 Mayıs 2021 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz.

Satoshi Sözlük: Blok Zinciri ve Kripto Para Sözlüğü

Satoshi Sözlük, blok zinciri ve kripto para dünyasındaki bilgi kirliliğini ve eksikliğini kapatmak isteyen bir çevrimiçi sözlük.İsmini kripto para dünyasının ilk örneği Bitcoin’in mucidi ve en küçük birimi Satoshi’den alan sözlüğün içerikleri kullanıcılar tarafından oluşturuluyor.

2021 yılının başında kurulan Satoshi Sözlük’te 24.04.2021 itibarıyla 15 yazar ve 54 giriş yer alıyor.Siz de hemen ücretsiz kayıt olup içerik ekleyebilirsiniz.

Hero: Hayırseverler İçin Modern Bağış Platformu

Hero, kâr amacı gütmeyen organizasyonlara yaptığınız bağışlarınızı tek noktadan yönetmenizi vadeden bir girişim.Henüz test (beta) aşamasındaki Hero sayesinde kişisel bağış portfolyonuzu oluşturabileceksiniz.

Etkinizi ölçümleme şansınız kolaylaşırken maddi olmayan destekler için de bilgilendirme alacaksınız. Bağış konusuna modern bir yorum getiren Hero’yu denemek için e-posta adresinizi bırakmayı unutmayın.

Total
3
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Hero: Hayırseverler İçin Modern Bağış Platformu

Next Article

InsideMetrics: SEO Açısından Rakiplerinizi Takibi Alın

Related Posts