Gumroad Membership: Gumroad Beklenen Abonelik Modeli Duyurdu

Dijital ürünlere özel* pazar yeri Gumroad, nihayet abonelik modelini duyurdu. Bugüne kadar çeşitli içerik üreticilerinin 350 milyon dolar kazanmasına aracılık eden platform artık tekrarlayan (aylık/yıllık) ödemelerin alınmasına da imkân tanıyacak.

Gumroad Nedir?

2011 yılında kurulan Gumroad, çoğunlukla e-kitap ve dijital içerik üreticilerinin boy gösterdiği bir pazar yeri. Pinterest’in ilk çalışanlarından Sahil Lavingia tarafından kurulan girişim, son yıllarda içerik üreticileri arasında oldukça popülerleşti ve tabiri caizse onları zengin etmeye başladı.

Şu anda yıllık %100 büyüme oranı ve yıllık 10 milyon dolar tekrarlayan gelire sahip. Bugüne 10 milyon dolardan fazla yatırım aldı ve yatırımcıları arasında Kleiner Perkins, Lowercase Capital, First Round Capital, Naval Ravikant, Max Levchin gibi tanıdık isimler var.

Abonelik Modeli

Yeni başlanan abonelik modeliyle Gumroad’un gelirlerinde sıçrama yaşayacağına şüphem yok. Çünkü eposta bültenleri ve abonelik modelinin yükselişi malum ve bu trendler artık Gumroad için de bir kaldıraç etkisi olacak. Hatta Sahil’in ‘milyar dolarlık girişim kuramama‘ hikâyesi bu adımdan sonra mutlu sonla bitebilir.

Artık içerik üreticileri tekralanan/güncellenen içerikleri için aylık düzenli gelir oluşturabilecek. Eğitimler, e-posta bültenleri, haftalık yazılar ve daha fazlası…

Bu noktada Gumroad‘un da Substack ve Revue gibi girişimlerin ekmeğiyle oynayacağını pekâla söyleyebiliriz. Hatta Gumroad Membership’in Patreon’a alternatif olduğunu da açıkça dile getiriyor. Patreon’dan bir çok eksiği olduğu aşikâr ama az özellikli Ko-fi gibi platformların yerini alabilecğeini düşünebiliriz.

Diğer yandan bu özelliği erkenden kullanmaya başlayanların aylık tekrarlayan geliri 1 milyon dolara ulaşmış bile. Bunlara birkaç örnek;

Gumroad, abonelik modelinde de ‘istediğini öde’ seçeneğinin kullanılmasına ve abonelik içeriklerinin ürün olarak satılmasına imkân tanıyor. Aboneler farklı paketler arasında kolayca geçiş yapabiliyor. Sınırsız gönderi, HD video yayınlama gibi özellikler ve düşük komisyon oranıyla rekabette ses getireceğini gösteriyor.

Gumroad, içerik üreticilerine müşterilerinin e-posta abonelerini verdiği gibi platform üzerinden eposta gönderilmesine de olanak tanıyor. bu noktada ek bir eposta pazarlama aracı kullanılmasnın önüne geçmiş oluyor.

Gumroad ekibi, tanıtım yazısında rekabette farklı bir renk olduklarını ve kazançlarını şeffaf bir şekilde açıkladıklarını da belirterek taraftarlarına selam çakıyor. Bunun henüz başlangıç olduğunu ve internetten hayatını kazanmak isteyenlere destek olmaya devam edeceklerini de ekliyorlar.

Yukarıda da dediğim gibi Gumroad sahip olduğu kitleyle bu konuda çok tehlikeli ir rakip ama pazarda dengelerin ne kadar değişeceğini zaman gösterecek. Zira rakiplerin de eli kolu bağlı oturacağını düşünmüyorum. 😉

Eğer Gumroad ile abonelik modelinde bir iş başlatmak istiyorsanız şuradan başlayabilirsiniz. Ben şimdilik Patreon kullanmaya devam edeceğim. 🙂

*Gumroad’da fiziksel ürünler de satabilirsiniz.

Total
0
Shares
2 comments
  1. iyi güzelde parayı hangi araçla çekicez paypal tr de yok anladığım kadarıyla payoneer desteğide yok ki zaten payoneer patreondada varmı pek emin değilim.

    1. paylaşan yarım yamalak copy paste yapıp kaçmış zaten bu tür tiplerin illa bi paypalı vardır bi şekilde sonucta halk nezdinde yine gereksiz ve işe yaramaz paylaşım bu da…

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Welcome: Çevrimiçi Etkinliklerin Ritz Carlton'ı

Next Article

Kârlı No-code Girişimlerin Sıralı Tam Listesi (İndirim)

Related Posts