Günün Girişimleri 14: CodePrints, CoWorkSurf, Ecologi

CodePrints: Github Performansınızı Tabloya Çevirin

CodePrints, bir şeyleri poster olarak çerçeveletip satma fikrinin son halkası. Bu kez bize poster veya çerçeveli bir tablo olarak sunulan şeyse Github’daki performansınız. Bildiğiniz gibi Github, açık kaynak kodlara/projelere yaptığınız katkıyı bir yoğunluk dağılımıyla takvim üzerinde gösteriyor. Codeprints de belki de gururla bakacağınız bu görüntüyü alarak fiziksel dünyaya taşıyor.

Wolfgang ve Matthias adlı kod ve ürün geliştirmeyi seven iki kişi tarafından hayata geçirilen CodePrints 2015-2020 arasındaki performansınızı iki farklı formatta basabiliyor. Normal veya koyu renk temasını ve istediğiniz boyutu seçip sipariş verebiliyorsunuz. Ahşap çerçeveli veya kanvas baskı tercih edebileceğiniz gibi, sadece poster olarak da satın alma yapabiliyorsunuz. Ücretler de tanıtıma özel %30 indirimle 17-37 dolar arasında değişiyor.

Eğer kendinizle yarışmak istiyorsanız bence güzel bir ürün olarak satın alabilir veya kendiniz bastırabilirsiniz. İşe biraz renk(!) katayım diyorsanız GitHub Spray Generator diye hayalinizdeki Github profilini oluşturarak bastırabilirsiniz. Bu girişimin ismi göz önüne alınırsa, önümüzdeki dönemde yazılımcılar için farklı seçenekler sunması da mümkün gözüküyor.

Coworksurf: Sörf severler için ortak çalışma ve yaşama alanları

Coworksurf, birlikte çalışma ve yaşama alanlarını listeleyen bir girişim, fakat önemli bir farkı var; sadece sörf yapmaya uygun olan yerleri seçiyor. Portekizden Bali’ye, Sri Lanka’dan Kaliforniya’ya kadar dünyanın dört bir yanından ortak çalışama alanlarını listeleyen girişim bugüne kadar 7500’e yakın kişiye ulaşmayı da başarmış. Sadece bu mekânlarca çalışmak isteyenleri değil, kendi mekânını platforma eklemek isteyenleri de hedefliyor ve gelir elde etmek isteyenlere göz kırpıyor.

Bu girişime Türkiye’den müşteri çıkar mı bilmem ama küçük bir azınlığa hitap etmesi açısından müşteri segmentini daraltmak konusunda güzel bir örnek olduğu kesin. Bilmeyenler için Türkiye’deki kamp alanlarını listeleyen yerli girişim Kampbros‘u örnek gösterebilirim. Diğer yandan Quiver adında sörf tahtası kiralamak veya sörf tahrasını kiralamak isteyenler için de bir pazar yeri olduğunu öğrendim.

Ecologi: Ağaç dikerek şirketinizin karbon ayak izini azaltın

Ecologi, küresel ısınmaya ve karbon salınımına isyan olarak doğan bir girişim. Bireylerin veya şirketlerin dünyanın en ihtiyaç duyulan bölgelerinde ağaç dikmesine aracılık ediyor. Şirketler çalışanları, müşterileri veya satışlarına göre ağaç dikmeyi taahhüt ederek sisteme dahil oluyor ve aylık belli bir tutar ödüyor. Böylece bozulan doğal dengeyi düzeltme adına bir adım atmış oluyor.

Aylık 6 avrodan az bir tutarla katılabileceğiniz Ecologi, kendi ormanınızı kurmanıza da imkân tanıyor ki bu sistem aslında Patreon destekçilerinin desteğiyle yapmaya çalıştığım işin bir sisteme dönüştürülmüş hali. Ben kendi yolumda devam edeceğim ama süreklilik için şirketiniz adına Ecologi’ye kulak vermenizi temenni ederim. Birileri bunun Türkiye için olanını yaparsa ne âlâ. 🙂

Sadece Ecologi’nin e-posta bültenine abone olarak bile 1 ağacın dikilmesine vesile olabilirsiniz.

Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Günün Girişimleri 13: Clubhouse, Block Party, Qapop

Next Article

Günün Girişimleri 15: Warm Welcome, Backyard, Wing

Related Posts