Hafta Özeti 5: Covid19’e Özel İş Fikirleri, Wired’ın 25 Makalesi…

Covid19’e Özel İş Fikirleri, Wired’ın 25 Makalesi…

Hafta özetini pazartesi günleri yayınlamaya karar verdim ve sanırım böyle devam edeceğim. Haftada 1 gün ara vermek hepimiz için faydalı olabilir. Sözü uzatmadan bu geçen haftadan okumanızı önerdiğim yazılara geçiyorum.

Yazıların altında geçen hafta yayınlanan içeriklerin listesini bulabilirsiniz. İyi okumalar.

Hafta Özeti etiketinde daha önceki özetlere göz atabilirsiniz

🔸Uzun zaman sonra yeni ve uzun bir yazı yazan Sina Afra, ‘Yeni normal: Daha güzel yarınlar için bugünleri feda etmek‘ başlıklı bir yazı yayınladı. Özetle bu dönemin acısıyla tatlısıyla geçeceğini, girişimcilerin gemilerini limana yanaştırmak için çabalamasını ve yeni fırsatları görmesini öneriyor. Açıkçası Sina Afra’nın sıkıntılı zamanlarda geleceğe umutla bakmasını seviyorum.

🔸Wired ekibi 25 yıllık geçmişinden 25 favori hikâye seçti ve bizlerle paylaştı. Gerçekten adamlar harika iş çıkarıyor. Toplumun tamamını değiştirmek/eğitmek çok zor ama böyle özenli gazetecilik/habercilik/yazarlık yapılan bir toplumda ufuk açıcı işlerin çıkması da sürpriz değil. Medyamız neyse biz oyuz.

Uzatmadan sizin için seçtiğim 4 yazıyı paylaşayım: Web Dreams (1996), Kim DotCom’un hikâyesi, Chris Anderson’ın kitabını da yazdığı Uzun Kuyruk makalesi(2004), Dünyanın En Çok Aranan Adamı: Edward Snowden (2014).

🔸ÇayKahveİnsan ile girişimcilere değerli video içerikler üreten Tarık Çayır, Nisan ayında okuduğu 4 kitabı yazmış. Ben sadece birini okumuşum. Diğer 3’ü de ilgimi çeken kitaplar. Kitapların etiketleri şöyle: girişimcilik, font, youtube, abonelik.

🔸Yakup Bayrak Sherpa’nın 7 yıllık hikâyesini yazdmış. 61 kişi. 2 vefat. Değişmeyen idealler. Buyrun.

🔸Kök Projekt, Patent Effect işbirliğiyle “Food Security: The Terms” başlıklı bir rapor hazırlamış. Çok derin değil ama gıda güvenliği hakkında bilgi sahibi olmaya yeter. Gıda ve tarımda blockchain kullanımı, bitkisel proteinler ve tarımda sensör teknolojileri kategorilerinde patent analizleri yer alıyor.

🔸TrendWatching ve Business of Purpose ekibi Covid-19 ile hayatımıza giren inovasyonları covidinnovations.com‘da toplamaya başlamış. Yeni fikir ve ilham arayışındaysanız bakmanızda fayda var. Sina Afra’nın yazısına ek olarak incelenebilir. Bir de Covid19 veri portalı kurulmuş. covid19dataportal.org

Ayrıca Basar Kaya’nın güzel iş fikirleriyle dolu şu yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

🔸Ekibin gelişimini desteklemek için çalışanlarla 1e1 toplantılar yapmanın gerekliliği malum. Ama hangi soruları soracağımızı ne kadar iyi biliyoruz? Getlighthouse bu hafta da bu konuda güzel bir yazı paylaşmış.

🔸NoCodeCoffee’nin kurucuları fikirleri puanlayarak önceliklendirme konusunda bir Notion taslağı paylaştı. Bunun bir Türkçe’sini yapmak belki hepimize iyi gelir. Zira hepimizin kafasında çok fazla ‘fikir’ var.

🔸Kopywriting Kourse’da bir A/B testine denk geldim. Bir fiziksel ürün satışıyla ilgili 2 eposta göndermişler, biri uzun biri kısa. Aynı açılma sayılarında uzun eposta daha az tık almasına rağmen daha fazla gelir kazandırmış. Tüm detaylar şurada.

🔸StartupExplore, ilerleyen yatırım aşamalarında hisse oranının nasıl seyreldiğine dair tablolu bir yazı paylaşmış. Sanırım en çok gözden kaçan konulardan birisi bu. İşte bu yüzden girişimler yatırım aldıkça kurucuların etki gücü giderek azalıyor.

🔸Evde kaldıkça ben de yemek tarifi arıyorum ve bazen girişimcilik videoları yerine krep videosu çekmeyi düşünüyorum. Çok büyük bir ilgi var. Bunun büyük kısmının Youtube’da olduğunu düşünsem de yemek tariflerine odaklanan sitelerin ziyaretçi trafiği de Covid-19 döneminde yüzde 139 artmış. Erkeklerin ilgisi de neredeyse %45. Bana bir fikir ver, diyorsanız bu dikeyi düşünmenizi tavsiye ederim.

🔸Galata Business Angels’in Yönetici Ata Uzunhasan, beyaz yakalılıktan girişim dünyasına geçiş öyküsünü yavaş yavaş paylaşıyor. 2. bölümü geçen gün yayınladı.

Geçen Haftanın İçerikleri:

İadeAl: 200’e Yakın E-ticaret Sitesinde Özel İndirim Kazan & Kazandır

No Rules Rules: Netflix’in Kitabı Ön Sipariş’te

Tamamlayıcı Sağlık: Sağlık Sigortası Karşılaştırma Platformu

Proteco: EvdekiBakıcım’ın Yeni Dezenfeksiyon Hizmeti

SEO Assistant: İçerik Bulutu’ndan SEO Analiz Aracı

Dijital Pazarlama Eğitimi Almadan Önce Sorulacak 7 Soru

GirişimlerNet Webinar 4: Çağrı Menteş İle Girişimciler İçin İngilizce

Easy Bloggers: Youtube’da Verimli Influencer Marketing

E-posta Yoğunluğu İle Nasıl Mücadele Edilir?

499 Dolarlık Enterprise Growth Hacking Eğitimi Şimdi Ücretsiz

NameCheap Kurumsal E-posta Servisi (İndirim)

Depositphotos: 150 Milyon Görsellik Stok Arşivi (Fırsat)

Elfsight: Her Websitesi Platformu İçin 60+ Eklenti (Fırsat)

Validea: Her Aşamadaki Girişim İçin Değerleme Platformu

Digital Banking Weekly: Dijital Bankacılıkta Haftanın Gelişmeleri

 

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

İade Al: Trendyol, Hepsiburada vb. Para İadesi - 15 TL Bonus

Next Article

FluAI: Nezle ve Gribe Karşı Yapay Zekâ Asistanı

Related Posts