LevelsFYI: Teknoloji Devlerinin Maaş Bilgileri

Nedir?

Levels.fyi, teknoloji şirketlerinin maaş bilgilerini yayınlayan bir portal. En az yedi farklı pozisyon için onlarca şirketin/girişimin maaş bilgilerini yayınlıyor. Şirket içindeki çalışan seviyeleri hakkında da bilgi veriyor.

Site üzerinde hem şirketler arasındaki maaş farklılıklarını hem de şirket içinde seviyelere göre maaş sıçramalarını görmek mümkün. Örneğin şirket içinde seviye sınıflandırmaları Microsoft’ta Level 59 – Level 80 arasında, Amazonda L4-L10 arasında, Facebook’ta E3-E9, Google’da L3-L10 arasında değişiyor. Şirketler seviyelere göre farklı ünvanlar da veriyor. Örneğin Google’da L10 seviyesindeki bir çalışan Google Fellow ünvanını alıyor.

Zaheer Mohiuddin ve Zuhayeer Musa tarafından kurulan Levels.fyi, Google çalışanlarının oluşturduğu bir maaş tablosunun ortaya çıkmasının ardından geliştirilmiş. Maaşları şeffaflaştırma konusunda da epey yol katetmiş. Zuhayeer’in bir röportajı şurada.

Microsoft’un sızdırılan maaş bilgilerini içeren haberde rastladım. O haberde de ilginç bilgiler var. Örneğin Hindistan’da 50 bin doların altında olan yıllık brüt maaş, ABD’de 150 bin dolar seviyesinde. Şirketlerin ülkelere göre farklı seviye programları uygulayıp uygulamadıklarını net değil. Yaşam pahalılığına göre bir fark olması da makul. Ancak şirketlerin ülkeler arasındaki kur ve yaşam farklılıklarını kendi avantajlarına kullandıklarını da söylemek sanırım yanlış olmayacaktır.

Aklıma şu soru da gelmiyor değil; Türkiye’deki internet girişimlerinin bu tarz bir seviyeleme yapıyor mu? Bu konuda bilgi paylaşmak isteyenler iletişim formundan bana ulaşabilirler.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Intenseye: İş Kazalarını Önleyen Yapay Zekâ Girişimi

Next Article

Learnember: Öğrenme Hevesini Düzene Sokan Uygulama

Related Posts