LevelsFYI: Teknoloji Devlerinin Maaş Bilgileri

Nedir?

Levels.fyi, teknoloji şirketlerinin maaş bilgilerini yayınlayan bir portal. En az yedi farklı pozisyon için onlarca şirketin/girişimin maaş bilgilerini yayınlıyor. Şirket içindeki çalışan seviyeleri hakkında da bilgi veriyor.

Site üzerinde hem şirketler arasındaki maaş farklılıklarını hem de şirket içinde seviyelere göre maaş sıçramalarını görmek mümkün. Örneğin şirket içinde seviye sınıflandırmaları Microsoft’ta Level 59 – Level 80 arasında, Amazonda L4-L10 arasında, Facebook’ta E3-E9, Google’da L3-L10 arasında değişiyor. Şirketler seviyelere göre farklı ünvanlar da veriyor. Örneğin Google’da L10 seviyesindeki bir çalışan Google Fellow ünvanını alıyor.

Zaheer Mohiuddin ve Zuhayeer Musa tarafından kurulan Levels.fyi, Google çalışanlarının oluşturduğu bir maaş tablosunun ortaya çıkmasının ardından geliştirilmiş. Maaşları şeffaflaştırma konusunda da epey yol katetmiş. Zuhayeer’in bir röportajı şurada.

Microsoft’un sızdırılan maaş bilgilerini içeren haberde rastladım. O haberde de ilginç bilgiler var. Örneğin Hindistan’da 50 bin doların altında olan yıllık brüt maaş, ABD’de 150 bin dolar seviyesinde. Şirketlerin ülkelere göre farklı seviye programları uygulayıp uygulamadıklarını net değil. Yaşam pahalılığına göre bir fark olması da makul. Ancak şirketlerin ülkeler arasındaki kur ve yaşam farklılıklarını kendi avantajlarına kullandıklarını da söylemek sanırım yanlış olmayacaktır.

Aklıma şu soru da gelmiyor değil; Türkiye’deki internet girişimlerinin bu tarz bir seviyeleme yapıyor mu? Bu konuda bilgi paylaşmak isteyenler iletişim formundan bana ulaşabilirler.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Compocket, yeni nesil ölçüm cihazları geliştiren teknoloji girişimi. Laboratuvar içinde ve dışında harcanan…

  • 145
Devamını oku

Teknoloji meraklıları ve girişim dünyası için Beyaz Show + Cüneyt Özdemir + ShiftDelete + Barış Özcan + İBO…

  • 114
Devamını oku

Nedir? Hexometer, websitenizin çalışır durumda olup olmadığının takibini yapan bir araç. Olası kesintileri…

  • 257
Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami