Karantina Günlerinde Uzaktan (Online) Danışmanlığa Giriş

Karantina Günlerinde Uzaktan (Online) Danışmanlık

Dün Almanya’da bir arayüz geliştiricisinin bile işinden atıldığını öğrenince bu konuda adım atmak gerektiğine daha fazla inandım. Hangi konu mu? Karantina günlerde ek gelir oluşturma ve uzaktan (online) danışmanlık işi.

Hazırsanız başlıyoruz…

Son dönemlerde bunun farklı örneklerini gördüm; Mandal, Eksperin ve son olarak Superpeer. Expertera ve Gomlo‘yu saymıyorum bile… Üstelik bunlar sadece bildiğim yerli girişimler. Aslında mobil-video danışmanlık için farklı dikeylerde çeşitli girişimler zaten vardı ve popüler de oldu. Ama hiçbir zaman insanlar bu kadar evlerine tıkanmamış ve bu işin kıymeti bu kadar açığa çıkmamıştı. Tabii hala anlamamış da olabiliriz…

Ben ise bu işi kendi başıma Skype üzerinden yapmayı düşünmüş ama bir türlü başlatmamıştım. Eksperin’e katılmaya bir türlü adım atamadım ama hem Mandal’a hem de Superpeer’a katılmıştım. Bu iki girişim de henüz test/beta aşamasında olduğu her ikisini çok öne çıkar(a)madım.

Şimdi ise yeni fırsat ile bu işi daha ciddiye almaya başlıyorum ve size de bu işe adım atmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü eğitim ve bilgi paylaşımının değerine çok inanıyorum. Bizi ileriye götürecek bilgiye erken ulaşmamız gerçekten çok mühim ve bunun için para harcamaya hazırım. Hayatını ilerletmek isteyen herkesin de buna hazır olması gerektiğine inanıyorum.

Nereden Başlayalım?

Appsumo‘da yeni tanıştığım ürünün adı MeetFox. Aslında yıllardır gördüğümüz Calendly gibi çevrimiçi randevu uygulamalarının bir benzeri. Ama görüşmelerinizi ücretlendirmenize olanak sağlayan şekilde.Şu anda maalesef Stripe ile ödeme alabiliyorsunuz ama dilerseniz havale yöntemiyle de bunu yapabilirsiniz. Yeter ki başlamak isteyin.

Platformun özelliklerine gelecek olursam;

 • İster dakika başına ister belli süreler için görüşmelerinizi ücretlendirebiliyorsunuz.
 • Sitenize benim yaptığım gibi randevu eklentisi veya butonu yerleştirebiliyorsunuz.
 • Görüşmelerin kaydını alıp paylaşabiliyorsunuz. HD, 1280×720.
 • Stripe ile bağlantı yaparsanız otomatik fatura oluşturma talimatı var.
 • Görüşmeleri görüntü veya sesli yapabiliyor, ekranınızı paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca doküman paylaşımı ve mesajlaşma da var.
 • Kendi alan adınızı kullanabiliyorsunuz (yılllık 50$). Tabii bunu yapmak zorunda değilsiniz. Size özel linkinizi paylaşmanız yeterli.
 • Grup görüşmeleri yapabiliyorsunuz. 4-8-16 kişilik grup görüşmeleri için sırasıyla yıllık 50$-100$-200$ dolar ödemek gerekiyor.
 • Takviminizi senkronize edip toplantı zamanlarınızı otomatik olarak ajandadan çıkarabiliyorsunuz.
 • Görüşme saatlerinizi tam istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Mesela sadece akşamlar 20:00-21:00 arasında kullanabilirsiniz.
 • Alacağınız pakete göre alt hesaplar oluşturabiliyorsunuz.
 • SMS ve e-posta hatırlatıcılar. (SMS bizim için çalışıyor mu emin değilim.)
 • Görüşme ücretinden kesinti yapılmıyor. Küçük Stripe kesintisini saymıyorum. Havale ile ödeme alırsanız o da olmaz ama iş biraz uzar. Mesela Superpeer, sizin ücretinizin üzerine %12-15 civarında platform ve ödeme komisyon ekliyor. Elbette o da bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Ücretlendirme?

Meetfox’u ayda 3 toplantı için kullanmak ücretsiz. Ayda 20 toplantı için 11$/ay, sınırsız toplantı hakkı içinse 29$/ay ödemeniz gerekiyor. Bu fiyatlar kazanacağınız tutara göre bence makul. Hatta 3 toplantılık deneme şansı verilmesi harika. Ama size 2 güzel fırsattan bahsedeceğim.

 1. Covid-19 nedeniyle ‘remotework‘ indirim kodunu kullanarak kredi kartı bilgisi dahi vermeden 20 görüşmelik pakete 2 ay boyunca ücretsiz sahip oluyorsunuz. Daha büyük paketler ise oldukça indirimli oluyor. Bkz: Ücretsiz Covid-19 fırsatları.
 2. Appsumo üzerinden 59 dolara ömür boyu üyelik almak mümkün. Yani tek seferlik bir ödemeyle bir daha masrafa girmenize gerek yok. Sınırsız görüşme detayını yazmamışlar ama büyük ihtimalle sınırsız görüşme hakkı sunuyor.

Ben Ne Yaptım?

Ben hemen ‘remotework’ indirim kodunu kullanarak bir hesap açtım ve 20 görüşmelik bir hesap oluşturdum.

Sonra kendim için ilk görüşmelere özel 3$/25dk (1 pomodoro) şeklinde bir seans oluşturdum ve yeni bir Online Danışmanlık sayfası açtım. Bu seans yayında olduğu sürece geçerli olacak. (Her an süre/ücret şartları değişebilir.)

Amacım ilk 20 görüşmeyi bu şekilde tamamlayıp Meetfox’un ömür boyu üyeliğini satın almak. Bu arada Appsumo fırsatının bitmesine 5 gün var (bu haftasonu bitecek).

Neden Benimle Görüşmelisiniz?

Beni az çok tanıyor olabilirsiniz, kısa biyografimi şurada. Size girişiminizin iş modeli, büyüme stratejileri, kitlesel fonlama, içerik pazarlaması, yazarlık, blog/kitap yazımı ve girişim tanıtımı gibi konularda faydalı bilgiler aktarabilirim. Kendimi daha fazla geliştirmek için çaba gösteren biriyim ve 12 yıldır profesyonel iş hayatındayım. Bkz: Linkedin profilim.

Superpeer’da benimle görüşen tek kişinin yorumunu da örnek olması adına rica ettim ve şöyle dedi;

”Seninle olan görüşmem çok faydalıydı; açıkcası sen ve senin gibi insanların ulaşılabilir ve desteğe bu kadar açık olduklarını düşünmezdim, bu yüzden benim için verimliydi.

Tabii paylaştıkların, bana destek olman ve bunları yaparken kestirip atmak yerine detaylarıyla anlatman çok hoşuma gitti. Seninle yaptığımız gibi ortalama 30 dk’lık oturumlar yapmak/bu şekilde danışmanlık sunmak gayet güzel, keyif ve faydalı olacaktır.”

Sizden Danışmanlık Alır mıyım?

Ben kendi kendini tanımaya, eğitmeye yönelmiş ve internetteki kaynaklardan mümkün olduğunca faydalanmaya çalışan biriyim. Ama hiçbir kayıtlı eğitim, bir insana soru sormanın yerini tam olarak tutamaz.

Dolayısıyla mevcut ilgi alanlarımda veya ilgi duymaya başladığım bir alanda bana faydalı olacak bir hizmet sunarsanız makul bir ücretle pekâla size soru sormak için para ödeyebilirim. Elbette bana terapi hizmeti de önerebilirsiniz ama onun için şöyle bir psikoterapist olmanızı beklerim.

Fiyatlandırma kısmı elbette subjektif. Ben kendimi başkalarıyla kıyaslamaya gerek görmüyorum veya başka şekillerde yaptığım işlerle de bunu ayrı tutuyorum. İnternet sayesinde çok kişiye ulaşma fırsatını göz ardı etmemeliyiz. Elbette arz-talep dengesi, ürün-pazar uyumu önemli. İşin nereye gideceğini de zaman gösterecek.

Hangi Platformu Seçmelisiniz?

Stripe hesabınız varsa en uygunu MeetFox gibi gözüküyor. Hem komisyon almaması, hem Appsumo fırsatı hem de websitesi entegrasyonlarını sevdim. Meetfox’u banka transferiyle ücretlendirebilirsiniz ama iş biraz uzar.

Stripe hesabınız yoksa zaten Superpeer‘i gözden çıkarmanız gerekiyor. Vectera adlı bir alternatifin de 1 Haziran’a kadar ücretsiz hizmet sunduğunu öğrendim ki ödeme tarafında da Stripe bilgisi göremedim. Yani ödemeyi alıp size gönderiyor olabilir. Türkiye’ye gönderir mi emin değilim. 1 Haziran’dan sonra da 8€/ay ödemeye razı olmanız lazım.

En hızlı işe atılabileceğiniz kanallar Mandal ve Eksperin. Mandal sadece iPhone için var şu anda. İşi mobil görüşmelerle çözmesi güzel. Son güncellemeyle sanırım sorunları da çözdüler. Ücretlendirme tarzı güzel. Eksperin’in dakika başına ücretlendirmesi hem iyi hem kötü. Zaman kesinlikle çok önemli ama Superpeer görüşmemde 2 katı zaman harcadığımı hatırlıyorum. Elbette sürekli zamanı aşmak hoş değil ama dakika başına ücretlendirme de verimli mi emin değilim. O nedenle ben pomodoro üzerinden hesap yaptım.

Profilinizi Yorumlarda Paylaşın

Karantina günlerinde size yeni bir gelir kanalı açabilirsem gerçekten sevineceğim. Bu işe başlamak için bence talep olmasını beklemeyin. Ben kitap yazmam ve bunu kitlesel fonlamaya açmam için davet bekleseydim hala bekliyor olurdum. Ama adım atınca 54 bin TL destek toplayan bir iş çıktı ortaya ve manevi tatmini bunun çok daha üzerinde… Daha çok kişi bu işe adım attıkça bu işin kabulü de artacaktır.

Lütfen bu işe adım attıysanız veya atarsanız yorumlarda profilinizi paylaşın. Konu hakkındaki yorumlarınızı da merakla bekleyeceğim.

🔔Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin ve faydalı yeni içerikler için e-posta grubuma abone olun.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

E-posta Bültenlerini E-postasız Takip Ettiren 15 Girişim

Next Article

Kontrol Edelim: Araç İlanlarını Evden Çıkmadan Kontrol Edin

Related Posts