Referans Sistemi Nedir? Girişimciler ve İçerik Üreticileri Nasıl Faydalanabilir?

Son yıllarda birçok girişimin referans davetiyle üye kazandırarak çok iyi başlangıçlar yaptığına ve hızlı büyüme oranları yakaladığına şahit olduk. Dropbox, Mailbox, Robinhood gibi bir çok popüler girişim referans sistemini işe başlarken veya başladıktan sonra kullandı ve çok sayıda müşteri ve/veya potansiyel kullanıcı kazandı.

Bence modern girişimler için olmazsa olmazlardan biri olan bu sistemi ve bu alandaki girişimleri sizlere tanıtarak daha kodlamaya başlamadan girişiminize nasıl potansiyel müşteri toplayabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Bu model sadece girişimcilere de özel değil. Yazılı, işitsel veya görsel içerik üreticileri de bu modeli uygulatan ürünlerden faydalanabilir.

Bu yazıda biraz daha tanım üzerine durduktan sonra işinize çok fayda sağlayacak girişimleri tanıtmaya başlayacağım.

Referans Yoluyla Üye Kazanımı Nedir?

Netleştirmek gerekirse referans yoluyla üye kazanımı, bir kişinin belli bir kazanç karşılığında başkalarını da içeri davet etmesini ifade eder. Bu modelin uygulanmasında kişiye özel linkler kullanılır ve kişi daha çok kişiyi davet ettikçe daha fazla kazanç elde eder.

İllüstrasyonlar: Undraw

Üye Karşılığında Ek Hizmet Sağlama

Örneğin Dropbox’a arkadaşınızı davet edersiniz ve üye olduğunda ekstra depolama alanı hediye edilir. Dropbox’ı müşteri kazanma maliyetinden kurtardığınız için size bir jest yapılmıştır. Bu şekilde 16 GB’a kadar ek depolama alanı kazanabilirsiniz.

Üye Karşılığında Kredi Kazandırma

Veya Airtable’a, Streamyard’a arkadaşınızı davet edersiniz ve hesabınızda kullanabileceğiniz kredi kazanırsınız. Bu modelin gelir ortaklığından yani affiliate sisteminden farkı size nakit ödeme yapılmamasıdır. Ya bazı ayrıcalıklar sunulur ya da girişim/ürün içinde kullanabileceğiniz bir kredi (para) üye hesabınıza yansıtılır.

Bu modelin fiziki hayattaki uygulamaları da vardır. Örneğin çalıştığınız şirkete bir çalışan kazandırırsınız ve şirket sizi ödüllendirir. Bunun saadet zincirleriyle bir alakası da yoktur. Katlanarak artan bir hiyerarşi söz konusu değildir. Makul şekilde kullanıldığında herkesi memnun edecek, istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir sistemdir.

İşe Başlamayanlar İçin Sıra Oluşturma Taktiği

Bu modeli fiziki işlerde kullanmak için elbette bir işiniz/satışınız olması gerek. İnternet girişimleri de uzun süre girişimlerini açtıktan sonra referans sistemini kullandı ama günümüzde henüz girişimini  açmayanların hatta hiç başlamayanların bile bu modelden faydalanabileceği referans sistemi araçları var. Henüz yolun başındaki girişimler ayrıcalık hissini yaşatmak için üye olma kuyruğu oluştururlar ve sizi ön sıralara geçirmek için başka kullanıcıları davet etmenizi isterler.

Henüz açılmadığı halde sıra oluşturup kullanıcı davet eden girişimlere bir örnek olarak geçtiğimiz haftalarda tanıttığım Midas’ı örnek gösterebilirim. Aşağıdaki gördüğünüz üzere ben, özel linkim üzerinden davet ettiğim kullanıcılar sayesinde 6 bin kadar kişi arasında 2. sıraya yükselmiş durumdayım.

Açılmadan kuyruk oluşturan bir başka örnek de dijital bankacılık girişimi olarak tanıttığım Zenus. Orada da 53 binden fazla kişi içinde şu an için 29. sıradayım ve sadece sıralamada ilerlemenin yanında bazı ek faydalar da kazandım. Epostanızı bıraktığınızda görebilirsiniz.

İçerik Üreticileri İçin Eposta Abonesi Getirdikçe Ek Avantajlar Sunma

Hali hazırda hizmet veren ve daha ziyade içerik üretimine odaklanan MakerPad de benzer bir sistemi kullanıyor ve davetçilerine çeşitli ayrıcalıklar sunuyor.

Noah Kagan da içerik üreticileri tarafında verilebilecek bir örnek. Eposta bültenleri üzerinden kullanılan bu model de eposta abonesi olmaya davet ettiğiniz kişiler size çeşitli avantajlar kazandırıyor. Noah’ın eposta bültenine abone olmak için tıklayın.

Bu Alandaki Girişimleri Öğrenmek İçin Hazır Olun

Sözü fazla uzatmadan bundan sonraki yazılarda bu ürünleri/girişimleri sizlere tanıtacağımın tekrar altını çizeyim. Belki bu girişimlerden indirim bile isteyebilirim.

Umarım siz de bunu ve bundan sonraki yazıları paylaşarak bana destek olursunuz. Eğer hala abone değilseniz lütfen e-posta abonesi olun ve daha fazla faydalı içerikler üretmem için Patreon destekçilerim arasına katılın. 😉

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Remotehour: Japon Girişimciden Anlık Video Görüşme Servisi

Next Article

Tek Başına Binlerce Dolar Kazanan 10 Girişimci ve MikroGirişim

Related Posts