StartupMarket: Türkiye’nin Angel List’i (Ücretsiz Kaşif Paket)

Türkiye’deki girişimleri detaylı şekilde profilleyen ve eğilimleri ölçen StartupMarket, ekosistemi yakından takip etmek isteyenler için eşsiz bir vitrin niteliğinde. 2018 yılının başında yola çıkan girişim, yatırımcıların adeta eli ayağı olabilecek bir noktaya ulaşmak için hızla çalışıyor.

Girişimini ve Kendini Tanıt

Kurulma aşamasından bu yana takip etttiğim StartupMarket, başlangıçta bir girişim listeleme portalı gibi gözükebilir. Fakat biraz daha detaylı baktığınızda adeta bir gece görüş dürbünü gibi çalıştığını görebilirsiniz. Çünkü kullanıcılarına direkt portal üzerinden yatırım kararı alabilmeyi sağlayacak bir altyapı sunuyor.

Dolayısıyla Türkiye’nin Angel List’i olma yolunda ilerlediğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Dolayısıyla hemen girişim profilinizi oluşturmanızda fayda var. Yatırımcılar bir gece ansızın kapınızı çalabilir.

Bireylerin, kurumların, yatırımcıların ve girişimcilerin kendilerini tanıtmalarına imkan tanıyan StartupMarket’in özellikle iş ağını genişletmek isteyen beyaz yakalıları da mentor olarak platforma katılmaya davet ettiğini de paylaşmadan geçmeyeyim.

Girişimleri Takip Et & Yatırım Yap

Her internet kullanıcısı StartupMarket’teki bir girişimin detaylı künyesini ve şirketleşip şirketleşmediğini kolayca görebiliyor. Yatırım arayışına, çalışan sayısına, doküman paylaşımına, konum, sektör ve aşamasına göre de filtreleme yapabiliyor. Ancak filtrelemenin detaylarına inmek istediğinizde ücretli paketlerden birine dahil olmanız gerekiyor.

Ücretli Üyelikler İle Girişimlere Yakın Markaj

Peki bu paketler ne gibi avantajlar sunuyor? dediğinizi duyar gibiyim…. StartupMarket’te 4 farklı üyelik paketi var.

1) Standart Üye:

Temel özellikleri kullanmak için sunulan ve daima ücretsiz kullanılabilen, temel bilgilere erişim sağlayan üyelik tipi.

2) Kaşif Üye:

Yönetici, iş insanı, melek yatırımcı adayı, girişimcilik ekosistemi çalışanı ve teknoloji severler için sunulan yıllık sadece 129 TL’lik paket. Bu pakette standart üyeye ek olarak şu özellikler sunuluyor;

– Yatırım arayan girişimleri gör, özel filtreleri kullanma
– Girişimlerin eklediği dokümanlara erişme
– Girişimler hakkında kişisel not tutma, özel etiketler ekleme, puan verme,
– StartupMarket uzmanlarından özel bilgi, yorum ve raporlar alma

3) Pro Üye:

Melek yatırımcılar, üst düzey yöneticiler için sunulan yıllık 1000TL’lik paket. Bu paket ise Kaşif Üye paketine ek olarak şunları sunuyor;

– Kişisel Portföy Sayfası’na sahip olma
– Özel sorular ekleyerek başvuru alma
– Girişimlerden güncel durum (Status Update) isteme hakkı
– Başvuruları gruplama, puanlama ve yönetme
– Başvuruları excel formatında indirme
– Portföyündeki girişimlerle ilgili anlık bilgi sahibi olma
– Popüler girişimleri görme

4) Kurumsal Üye:

Şirketler, VC’ler, CVC’ler ve hızlandırma programları için düşünülen ve en kapsamlı olan bu pakette ise şu ek özellikler bulunuyor;

– Kurumsal sayfa oluşturma ve ekosistemde duyurma
– Daha fazla startupla etkileşime geçme
– Gelen başvuruları seçim komiten ile değerlendirme
– Odaklanılan dikeylerden anında haberdar olma
– Veritabanını zenginleştirme
– Kurumlara özel ek hizmetler

Hangi Paketi Almalısınız?

Ben GirişimlerNet’i StartupMarket kadar güzel ve sistematik şekilde büyütemeyeceğimi anlayınca makul fiyata sunulan Kaşif Paket’e abone olmuştum. Sizin de kendi profilinize uygun paketi tercih etmenizi zamandan tasarruf etmeniz adına tavsiye ederim. Fakat…

Fakat StartupMarket’te herhangi bir deneme süresi olmadığı için sizler için aldığım şu ücretsiz fırsattan faydalanmanızı tavsiye ederim.

GirişimlerNet’in Patreon destekçileri Kaşif Paket‘ten 3 ay boyunca ücretsiz faydalanabilecek  Üstelik kredi kartını bile cebinden çıkarmadan. Yani 1$ ve 1 ay bile olsa Patreon’daki 90’a yakın destekçim arasına katılıp o e-posta adresinizle StartupMarket.co’ya üye olmanız yeterli. E-posta adresleriniz aynıysa kaşif üyelikleriniz otomatik tanımlanacak. Eğer farklı bir eposta adresiyle üye olmak isterseniz bana yazmanız yeterli.

StartupMarket’te şu anda görebileceğiniz 1170 girişim var ve Kaşif üye olduğunuz aşağıdaki gibi detaylı bilgileri görebileceksiniz. Şimdiden iyi araştırmalar dilerim. 😉

StartupMarket Hakkında:

Son olarak eklemek gerekirse StartupMarket, 2018 yılında Serkan Bağçe, Ahmet Giray Ölmez Oğuz Güç ve Mehmet Çelikol tarafından kurulmuştu. Naci Kahraman‘ın Ortak & CXO olarak ekibe dahil olmasıyla güçlenen girişim, 2018’in başında 50 bin dolar, 2019 içinde ise 400 bin TL yatırım almıştı.

StartupMarket’in yatırımcıları arasında Ozan Kuşçu, Okan Utkueri, Onur Köktürk, Alpay Akdemir, Özden Sayın, Erdal Sayan, Nedim Esgin, Abdurrahman Uzun, Mehmet Onarcan ve milli basketbolcumuz Sinan Güler de bulunuyor.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Cappuccino: Yenilikçi Mikro-Podcast Uygulaması

Next Article

Marketing Examples: Uygulamaya Dönük Pazarlama Taktikleri

Related Posts