Stripe Capital: Stripe ile Girişimci Kredisi

Nedir?

İnternet tabanlı işletmeler için ödeme altyapısı sunan Stripe, şimdi de girişimci kredisi vermeye başlıyor. Yeni tanıtılan Stripe Capital, girişimlere bileşik faiz olmadan, sabit ücret oranıyla kredi verecek.

Stripe Capital’den finansman sağlamanın püf noktası aktif bir Stripe müşterisi olmak. Stripe, ödeme alan bir işletme olarak gösterdiğiniz performansı değerlendiriyor ve buna göre talep ettiğiniz krediyi hesabınıza ertesi gün havale yapabiliyor. Hatta kimin ne kadar krediye uygun olduğunu hesap ediyor ve gelen talepleri hızlıca karşılıyor. Üstelik taksitlerinizi Stripe üzerinden geçecek günlük ödemeler üzerinden yapıyorsunuz. Eğer o gün ödeme almazsanız Stripe’a ödeme yapmıyorsunuz.

Kısacası Stripe küçük işletmeleri zora koşmadan kredi vererek bankacılık sistemine muhalif bir iş yapıyor. Güven filtresi olarak da kendi altyapısını kullanarak fark yaratıyor.

Örnek hesaplardan birine göre; 2 bin dolar sabit ücret ve gelecek ödemelerin %12’sini Stripe’a bırakma şartıyla 20 bin dolar kredi çekebiliyorsunuz. Bu kredi programı şimdilik sadece ABD için geçerli.

Hatırlatmak gerekirse Stripe daha önce de ABD dışındaki girişimcilere ABD’de şirket açma şansı sunan Stripe Atlas hizmetini tanıtmıştı. Stripe Atlas ile ABD’de nasıl şirket açıldığını İsmet Ergin’in (Co-founder, CMO, Sixfab) yazısında okuyabilirsiniz.

Daha fazla detay için resmi duyuru sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Sadara Ventures: Filistin'in İlk Girişim Sermayesi Şirketi

Next Article

En Popüler 10 Girişim - Ağustos 2019

Related Posts