Girişimler.Net’in Kategorileri

İlk yazıda bahsettiğim ve anasayfada görebileceğiniz gibi GirişimlerNet’te sadece girişimler yok; yatırımcılar, ortak çalışma alanları, podcastler, webinarlar, kitaplar gibi girişimcilikle ilgili tüm kaynakları Girisimler.net’te kendine yer buluyor.

Şu anda 12 ana kategori ve 34 alt kategoride yayınlanmış 70 civarında farklı içerik var. Eksik bilgileri güncellemeye ve yeni içerikler/girişimler eklemeye devam ediyorum. (Siz de hemen hikâyenizi gönderebilirsiniz.)

Bu yazıda söz konusu kategorilerde neler olduğunu biraz daha detaylı açıklamak istedim;

 1. Araçlar: Bu kategoride girişimcilerin işine yarayacak küçüklü büyüklü araçlar/ürünler/girişimler olacak. Hem yerli hem de yabancı araçları kısa açıklamalarla ekleyeceğim.
 2. Batan Girişimler: Girişim mezarlığı fikri İngilizce’de çok uygulandı. Sizin de aklınıza gelmiştir. Bu bölüm işte o. Batan girişimlerin hikâyelerini bulup eklemeye çalışacağım.
 3. Beta Girişimler: Bu bölüm henüz son kullanıcıya açılmamış girişimlerin test kullanıcısı bulmasına yarayacak. Yani Betalist modelini uyguluyorum. Türkiye’de maalesef bu ihtiyacı gideren bir site yok-tu.
 4. Bilgi Kaynakları: Adı üstünde, kitaplardan webinar ve podcastlere, ücretli/ücretsiz eğitimlerden dergi ve mesajlaşma gruplarına kadar her türlü bilgi kaynağı.
 5. Dijital Ajanslar: Burada büyük markalara iş yapan ajanslardan ziyade daha çok girişimcilere hizmet veren küçük ajansları listelemek istiyorum.
 6. Hızlandırıcılar: Girişim hızlandırma programları ve kuluçka merkezleri bu kategoride olacak.
 7. Kişi Profilleri: Bu kategori serbest çalışanları, yazılım geliştiricileri, UI & UX tasarımcılarını gruplar halinde görmenizi sağlayacak. Herkes birbirini daha rahat bulsun diye bu grubu açtım.
 8. Küresel Girişimler: Bu kategoride Türkiye’den yurtdışına açılmış veya yurtdışında Türkler tarafından kurulan girişimleri listeleyecek. Giderek daha fazla girişimin yurtdışına açıldığını biliyoruz ve artık hepsini tek bir sayfada görebileceğiz.
 9. Paylaşımlı Ofisler: Girişimcilerin kullanabileceği paylaşımlı/ortak ofis alanları ve belki de çalışılabilecek kafeler.
 10. Yabancı Girişimler: Yurtdışında her gün belki yüzlerce yeni girişim pazara çıkıyor. Bunları da kısa kısa tanıtıp trendlerin nasıl değiştiğini birlikte keşfetmeye ve paylaşmaya çalışacağım.
 11. Yatırımcılar: Melek yatırımcılar, girişim sermayesi şirketleri, melek yatırım ağları vb.
 12. Yerli Girişimler: Kategori listesi alfabetik olduğu için son sıraya kaldı ama her şey aslında bu liste üzerine kurulu. Türkiye’den çıkan tüm girişimler burada yer alacak.

Girişte bahsettiğim gibi ana kategorilerden çok daha fazla alt kategori var. Eğer eksik bir kategori olduğunu düşünüyorsanız lütfen yorumlarda paylaşın. GirişimlerNet’te aradığınızı daha iyi bulabilmek için Özellikler yazısına da göz atın.

 
Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Günün Girişimi v2'den Merhaba!

Next Article

GirişimlerNet'ten Faydalanma Kılavuzu

Related Posts