RePack: Tekrar Kullanılan Kargo Poşeti

Nedir? Nasıl Kullanılır?

Repack, e-ticaret girişimlerini hedefleyen tekrar kullanılabilir kargo paketleri sunuyor. Doğa dostu bu paketler müşterilerin paketi geri göndermesiyle 20 kez kullanılabiliyor ve CO2 salınımını %80 gibi bir oranda azaltıyor.

E-ticaret girişimleri bu sayede daha sadık müşterilere sahip olma şansı yakalıyor çünkü sistem kendi içinde bir ödüllendirme mekanizmasına da sahip. Ayrıca kargo masrafı da bu sayede düşmüş oluyor. Diğer yandan Repack’şn yaptığı araştırmaya göre bu hizmeti kullanan tüketiciler %30 daha fazla alışveriş yapıyor. Repack’in NPS’i (net promoter score) ise 8 (%79).

2011’de sürdürülebilir bir ajans kuran girişimcilerden Juha Mäkelä, “Finlandiya’nın şişe geri dönüşüm fikrini e-ticaret lojistiğine uygulamalıyız” diyerek Repack’in tohumunu ekmiş ve başarılı bir girişim haline dönüştürmüş. Bir çok ödül de alan girişim bugüne kadar 40’tan fazla mağaza tarafından 100 bin işlemde kullanılmış.

Gelir Modeli / Ücretlendirme:

E-ticaret şirketleri Repack‘ten paket satın  paketleri farklı boyutlardaki kargolar için kullanılabiliyor ve ücretsiz iade edilebiliyor. Websitesinde Repack paketlerinin dünyanın her yerinde posta kutularına bırakılabileceği söyleniyor ama Türkiye’de posta kutusu olmadığı için nasıl kullanılacağını merak ediyorum. Umarım Türkiye’de de birileri bunu dener ve hazır plastik poşet kullanımını azaltmışken bu alanda da plastik poşet kullanımını azaltır.

 

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Başarılı Bir Eğitmen Olmanın Formülü (Webinar) GirişimlerNet Webinar serisinde yine bilgisine ve tecrübesine…

  • 423
Devamını oku

Kitapi Nedir? Biri öğretmen diğeri yazılım geliştirme uzmanı iki gönüllü tarafından geliştirilen Kitapi,…

  • 329
Devamını oku

Girişimciler İçin İlham Veren Hafta Özeti - 8 Merhaba, sevgili Patreon patronlarım, Bu haftanın özeti…

  • 625
Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami