RePack: Tekrar Kullanılan Kargo Poşeti

Nedir? Nasıl Kullanılır?

Repack, e-ticaret girişimlerini hedefleyen tekrar kullanılabilir kargo paketleri sunuyor. Doğa dostu bu paketler müşterilerin paketi geri göndermesiyle 20 kez kullanılabiliyor ve CO2 salınımını %80 gibi bir oranda azaltıyor.

E-ticaret girişimleri bu sayede daha sadık müşterilere sahip olma şansı yakalıyor çünkü sistem kendi içinde bir ödüllendirme mekanizmasına da sahip. Ayrıca kargo masrafı da bu sayede düşmüş oluyor. Diğer yandan Repack’şn yaptığı araştırmaya göre bu hizmeti kullanan tüketiciler %30 daha fazla alışveriş yapıyor. Repack’in NPS’i (net promoter score) ise 8 (%79).

2011’de sürdürülebilir bir ajans kuran girişimcilerden Juha Mäkelä, “Finlandiya’nın şişe geri dönüşüm fikrini e-ticaret lojistiğine uygulamalıyız” diyerek Repack’in tohumunu ekmiş ve başarılı bir girişim haline dönüştürmüş. Bir çok ödül de alan girişim bugüne kadar 40’tan fazla mağaza tarafından 100 bin işlemde kullanılmış.

Gelir Modeli / Ücretlendirme:

E-ticaret şirketleri Repack‘ten paket satın  paketleri farklı boyutlardaki kargolar için kullanılabiliyor ve ücretsiz iade edilebiliyor. Websitesinde Repack paketlerinin dünyanın her yerinde posta kutularına bırakılabileceği söyleniyor ama Türkiye’de posta kutusu olmadığı için nasıl kullanılacağını merak ediyorum. Umarım Türkiye’de de birileri bunu dener ve hazır plastik poşet kullanımını azaltmışken bu alanda da plastik poşet kullanımını azaltır.

 

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Röportaj: Fatih Acet - Yurt Dışında ve Uzaktan Çalışmak

Next Article

Happy Tools: Dağıtık Şirketlere Özel Araçlar

Related Posts