Breaker: Twitter Spaces’i Geliştirecek Podcast Uygulaması

Breaker, hem podcast barındırmak hem de podcastler üzerinden sosyalleşmek isteyenler içi geliştirilmiş sosyal bir podcast uygulamasıydı. Uygulamasıydı diyorum çünkü dün Twitter Breaker’ı satın aldığını açıkladı. Görünen o ki Breaker ekibi Twitter Spaces’i geliştirmek için çalışacak.

Leah Culver ve Erik Berlin Tarafından kurulan Breaker, 2016 yılında hayata geçirilen bir girişim. Podcast dünyasının Soundcloud’ı olarak düşünmüştüm ki kuruculardan Erik’in iki buçuk yıl kadar Soundcloud’da çalıştığını gördüm. Leah ise Dropbox ve Medium’da çalışmış bir yazılım geliştirici. Aynı zamanda 2019’da Fast Company’nin en yaratıcı isimler arasına giren bir isim. Bu iki kafadarın kurduğu Breaker, 2017 yılında Y Combinator girişimleri arasına da seçilmiş.

Ürün tarafına baktığımızda ise Breaker‘ın ücretsiz podcast barındırma hizmeti öne çıkıyordu. Ayrıca podcast yayıncıları ücretli bölümler ayınlayabiliyordu, yani podcast bölümlerini satarak para kazanabiliyordu. Podcast dinleyicileriyse podcastleri takip edip sosyalleşmek gibi aslında önemli bir ihtiyaca karşılık veriyordu. Tabii sosyalleşme ve yorum tarafının ne kadar iyi yürüdüğü de tartışılır çünkü ayın en popüler podcastlerine yapılan yorum ve beğeni sayıları düşük sayılacak düzeyde.

Sözün özü Breaker’ın CEO’su Erik, detayları açıklanmayan anlaşmayla Twitter tarafından satın alındığını açıkladı. kepenk indirme noktasına gelmiş. Kuruculardan Leah ise Twitter Spaces’i geliştirmek için çalışacaklarını Twitter üzerinde paylaştı. Breaker’ın kapanışı ise 15 Ocak’ta gerçekleşecek. Kurucular, üyeleri diğer servisleri kulanması konusunda da yardımcı oluyor gösteriyor.

Aslında “Sesli Girişimlerin Yükselişi: Youtalky, Clubhouse, Twitter Spaces, Telegram…” ama bilmeyenler için Twitter Spaces’in Twitter üzerindeki sesli sohbet odaları olduğunu söyleyeyim. Henüz herkese açık değil fakat yavaş yavaş Twitter, yazılı alandan sesli alana kayabilir. Bu ilerlemenin podcast dünyasına nasıl yansıyacağı ise ayrı bir merak konusu…

Yukarıdaki yazımdan kısa süre sonra Telegram da gruplarda sesli sohbet özelliğini getirdi. Twitter’ın Breaker’ı satın alması da gerçekleşince sesli mobil muhabbetlerin hayatımıza daha fazla dokunacağını görmüş olduk. Ayrıca Twitter’ın da bu alanda bir şeyler yamaya devam edeceği kesinleşti. Tabii bunun ne kadar tutacağını zaman gösterecek.

Total
20
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Plan to Eat: Günlük Yemek Tarifi Planlama Uygulaması

Next Article

2020'de AppSumo'dan Neler Aldım, Ne Kadar Ödedim?

Related Posts