Product Hunt Nedir? Nasıl Zirveye Çıkılır?

Bu yazıyı Product Hunt’ta günü 2. sırada bitiren Dofo.com’un başarısı üzerine yazmıştım. Product Hunt’ın dinamikleri üzerine uzun süre çalıştıktan sonra nasıl başarılı olduğumuzu bu yazıda bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili webinarımızı da izleyebilirsiniz.

Dünyayı değiştirmek isteyen tüm girişimcilerin aşması gereken iki temel engel var;

1) Pazara uygun ürün geliştirmek (product-market fit)

2) Bu ürünü doğru hedef kitleye ulaştırıp satmak (marketing/sales)

Biz de alan adı pazarında ses getireceğini düşündüğümüz Dofo.com için bu engellerle yüzleştik. İyi bir ürünle ilk engeli aştığımıza inancımız tamdı. İkinci engeli aşmak içinse önce Product Hunt’ta boy göstermeye karar verdik. Bu yazı işte bu süreçte öğrendiklerimizi ve aldığımız sonuçları içeriyor.

Umarım Türkiye’den dünyaya açılmak isteyen tüm girişimciler bu bilgileri kullanarak bizden daha iyi pazara çıkış adımı atabilirler. Hazırsanız başlayalım…

Önce Tanımlar

Bilmeyenler için kısaca Dofo’nun ve Product Hunt’ın ne olduğunu açıklamakta fayda var.

Dofo.com Nedir? Dofo için dünyanın en büyük alan adı arama platformu diyebiliriz. Zira kayıtlı tüm alan adları (350 milyon+) içinde arama yapıp sonuçları onlarca farklı kritere göre filtrelemeniz mümkün. Ayrıca birçok pazaryerinde satışta olan 40 milyondan farklı alan adı da yine tek noktadan erişilebilir durumda.

Product Hunt Nedir?

Product Hunt: Girişimcilerin ve maker’ların ürünlerini tanıttığı ve early adopter bulabildiği girişim tanıtım platformu. Her gün yeni eklenen ürünler üyeler tarafından oylanıyor ve en ilgi gören ürünler en üstte kendine yer buluyor.

Peki bu prestijli konuma biz nasıl ulaşacağız? Hemen asıl konumuza geçiş yapalım.

Büyük Patlamanın Bir Adım Öncesi

Hemen belirteyim, ProductHunt’ta ürününüzü yayınlamak için herhangi bir sınırlama yok. Yani henüz test sürecinde olan ürünlerinizi de (Ship/Upcoming bölümü), pazara çıkmaya hazır ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu yüzden de henüz test aşamasındayken Ship/Upcoming bölümüne, beta’dan sonra da anasayfada tanıtım yapanlar, ilk avantajı yakalamış oluyor. Bu sayede hem beta için geri bildirim alabiliyor, hem de anasayfaya çıkmak istediğinizde sizi destekleyebilecek hazır bir kitle kazanmış olursunuz.

Peki biz ne yaptık?

Biz ilk önce Dofo’nun ‘public beta’ halini Product Hunt‘ta tanıttık ve beklemeye koyulduk. Maalesef Product Hunt’ın iç dinamiklerinden pek haberdar değildik. Tanıtım duyurusunu yaptığımız arkadaşlardan Product Hunt üyesi olanlar ve diğer bir kaç kişinin katılımıyla sadece 50 civarında upvote ve bir kaç yorum alabildik. Dolayısıyla listenin üst sıralarına çıkamadan kaybolup gittik (27 Kasım 2019, 58 upvote var). Hatta Product Hunt’ta arama yapınca gösterilmeyen binlerce üründen biri olduk.

Başarısızlıktan Sonra Çok Şey Öğrendik

İlk çıkışımız başarısız oldu ama başarılı Product Hunt çıkışlarını gördüğümüz için “Biz nasıl başarılı oluruz?” diye sormadan edemedik ve ilk önce Product Hunt’ta başarılı / başarısız çıkış yapan girişimcilerin deneyimlerini okumaya başladık.

Medium’da, bloglarda ve Indiehackers’ta bulabildiğimiz hemen her paylaşımı okuduk. Özellikle neden başarısız olduklarını anlatan girişimcilerden çok şey öğrendik ve nihayetinde üç şeyin çok önemli olduğunu gördük; zamanlama, ürün ve tanıtım gününde ulaşabileceğiniz kitle.

1) Zamanlama

Zamanda yolculuk keşfedilene dek “Zamanlama her şeydir.” sözünün doğruluğuna imza atabilirim. Product Hunt için de bu geçerli. Ürün tanıtımında 24 saatlik bir süre var ve dünyanın en iyi hazırlığını da yapsanız son saatlerinde ürününüzü yayınlayıp o günü sonuncu sırada bitirmeniz işten bile değil.

Size verilen süreyi en iyi şekilde kullanmak için PST 00:01’de girişiminizi yayınlamanız gerekiyor. Bu sayede geri bildirim toplamak için tam 23 saat 59 dakikanız olacak. Ancak burada hassas bir detay söz konusu.

Eğer Product Hunt’a göre günün ilk saati sizin için gece geç saatlere veya sabahın çok erken saatlerine denk geliyorsa bence deavantajlısınız. Çünkü sizin ve kitlenizin o saatte nerede olduğu çok önemli. Eğer bu saat sizin için herkesin bilgisayar başında olduğu bir saate denk geliyorsa şanslısınız. Hemen kendi kitlenizi yönlendirip hızlıca ilk sırayı zorlayabilirsiniz. Fakat gece yarısı arkadaşlarınızı Product Hunt sayfanıza davet ettiyseniz, muhtemelen birçoğuna ulaşamayacaksınız. Dolayısıyla hemen ilk 3’e yerleşip orada kalmanız biraz daha zor olacak. Çünkü siteye girenlerin çoğu uyandıktan sonra ilk sıralardaki girişimlere bakmayı tercih ediyor. Kimse potanın altındakilerle, kaybetmekte olanlarla ilgilenmiyor.

Product Hunt sahnesine perdenin açıldığı ilk anda (PST 00:01) çıkmak ve hemen yukarılara çıkmak görünürlük açısından çok önemli ama ülke saatinize göre avantajlı veya dezavantajlı olduğunuzu da sakın unutmayın.

2) Ürün

Gelelim ürün tarafına. Product Hunt kitlesi gerçekten özel bir kitle. Ürününüzün ilk sıraya çıkması için onların gözüne girmeniz lazım. Sürekli yeni ürünler inceleyen bir kitleden bahsettiğimiz için klişe bir ürün için geri bildirim alma şansınız çok düşük.

Bilinen bir iş bile olsa, farklı şekilde yorumlamanız ve basitleştirerek onları şaşırtmanızda büyük fayda var. Ürününüzün bir mühendislik harikası olmasına kesinlikle gerek yok. Hatta gördüğüm kadarıyla ücretsiz ve tasarımcılara dönük ürünler daha fazla dikkat çekiyor.

Diğer yandan popüler bir girişimci olmanız da başarılı olmanızı garantilemiyor. Google’ın 6 milyar dolarlık teklifini reddeden Groupon’un kurucusu Andrew Mason veya ProductHunt’ın CEO’su Ryan Hoover olsanız bile günü 4. bitirebilirsiniz. Buna karşılık kimsenin tanımadığı bir girişimci olup günü ilk sırada bitirmek gerçekten mümkün.

İşte bu noktada ürününüzü tanıtırken Product Hunt kitlesinin ilgisini çekecek özellikleri öne çıkarmanız önem kazanıyor. Tanıtım metninde klişelerden uzak, basit ama eğlenceli bir dil kullanın. Örneğin biz Dofo.com için asıl sloganımız olan Discover Domain Names yerine Google of Domain Names gibi farklı bir alt başlık kullandık. Bu ifade Product Hunt’ın resmi Twitter hesabında da “Google, but for domain names” şeklinde kullanıldı.

3) Topluluk

Gelelim zurnanın zırt dediği yere.

Bir ürünü tanıtmak için ulaşabileceğiniz hazır bir kitlenin olması çok önemli. Ancak bunun için önceden çalışmış olmak gerekiyor ve herkesin bu konuda başarılı olduğu söylenemez. Biz Dofo.com geliştirmeye çok fazla odaklandığımız için bu konuda neredeyse 0’dan başladık diyebilirim. Ancak attığımız adımlar günün sonunda başarılı olmamızı sağladı ve bu satırdan sonra okuyacaklarınız topluluk oluşturmak için gerçekten çok önemli…

Product Hunt’ta 1. Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Bu içerik Patreon destekçilerine özeldir. Destekçi olmak aşağıdaki butona tıklayın.
Total
1
Shares
3 comments

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Türkiye'nin Los Angeles'ı Ankara mı İzmir mi?

Next Article

TickTick: Yetenekli Görev Yönetim Aracı [30 Gün Pro Üyelik]

Related Posts