1999’da GittiGidiyor’u Kurma Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

GirisimlerNet’te Patreon destekçilerine özel bir kitap (tartışma) kulübü başlatmıştım. Biraz tökezlesek de kitaplardan beslenmeye devam ediyoruz (bkz: son bölüm) ve bu konuda da biraz daha paylaşımcı olmak adına okuduğum kitaplardan önemli ve ilginç gördüğüm bilgileri kısa/uzun yazılarla paylaşmaya çalışacağım.

Umarım bu anektodlarla girişimcilik yolunda ilerleyen kişilere biraz daha faydalı olabilirim. Ayrıca daha çok kitap okumanızı sağlayabilirsem ne mutlu bana. İlk paylaşıma Geleceği Görenler‘den bir alıntı ile başlıyorum. 🙂

1999’da GittiGidiyor’u Kurma Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Serkan Borançılı & Burak Divanlıoğlu

2020’de girişim fikri bulmak pek de zor değil ama 1999’da GittiGidiyor’u kurmak aklınıza gelir miydi? Peki ya bu fikir aklınıza gelse üzerine gider miydiniz? Bu soruların yanıtını gerçek hikâyede aradığımızda karşımıza Serkan Borançılı ismi çıkıyor…

Serkan, İTÜ Mimarlık bölümünden mezun olduktan biraz çalışır ve askere gider. Askerde bölük yazıcısı olma şansına erişir ama daha da güzeli elinin altında internete bağlanabilen bir bilgisayar olmasıdır. Evet, 1999 yılında… Bundan sonrasını kendi ağzından dinleyelim;

1999’da askerde internete eriştiğimde boş vakitlerimde internette sörf yapmaya başladım. Sürekli karşıma eBay diye bir site çıkıyordu ama ne olduğunu bilmiyordum. Sonra en çok trafik çeken on siteden biri olduğunu görüp biraz incelemeye başladım ve içine daldım.

Modeli anlayınca tamam dedim, benim aradığım işte bu!

Burak’ı (Divanlıoğlu) aradım ve dedim ki; “Mimarlığı bırakıyoruz, internet işi yapacağız.” O da bana “Hayırdır ya, dur biraz sakinleş. Geldiğinde konuşuruz.” dedi.”Tamam” dedim ve o kalan iki ayı hep eBay’i inceleyerek geçirdim.

Evet, GittiGidiyor fikrinin çıkışı ve Serkan Borançılı’nın bu fikre sarılma anı tam olarak böyle. Hikâyenin sonrası genel itibarıyla malum; eBay, GittiGidiyor’u birkaç yüz milyon dolara satın alıyor. Kurucuları zengin oluyor vs..

Hikâyenin detaylarını ise Geleceği Görenler‘de okuyabilirsiniz.

GittiGidiyor Ekibi İlk Kutlamalarından Birini Yapıyor – Fotoğraf: Serkan Borançılı’nın arşivinden

Dipnot1: Serkan Borançılı bugün Getir‘in kurucu ortağı olarak GittiGidiyor’dan daha büyük bir başarı yakalamak için canla başla çalışıyor.

Dipnot2: eBay, İran asıllı Amerikalı girişimci Pierre Omidyar tarafından Eylül 1995’te kurulan bir açık arttırma sitesi.

Bir cevap yazın

About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir. GirişimlerNet, Patreon destekçileri ve tanıttığını bazı girişimlerden gelir ortaklığı yoluyla gelir elde etmektedir.