Mevlüt Dinç ile Hayat Bir Oyun Kitabını ve Girişimcilik Hikâyesini Konuştuk

Girişimcilik kitaplarını okuyup tartıştığımız GirişimlerNet Kitap Kulübü‘nün yeni bölümünde Hayat Bir Oyun kitabını konuştuk. Dijital oyun geliştirme konusunda Türkiye’nin önemli girişimcilerinden biri olan Mevlüt Dinç ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Toplantı kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Kayıt olmak için tıklayın.
Kayıt olmak için tıklayın.

Hayat Bir Oyun, Mevlüt Dinç’in Türkiye’den İngiltere’ye uzanan video oyun geliştirme hikâyesini tüm detaylarıyla birinci ağızdan anlatıyor. Tüm geliri Darüşşafaka Vakfı’na bağışlanan Hayat Bir Oyun kitabını Kitap365 sitesinden %40 indirimle veya diğer satış kanallarından temin edebilirsiniz.

17 Ağustos saat 17:00’de düzenleyeceğimiz çevrimiçi buluşmaya katılmak için şuradan kayıt olabilrsiniz. Kitabı okumanız şart değil ama yine de okuyarak gelmenizi tavsiye ediyorum. 🙂

Mevlüt Dinç Kimdir?

1957 yılında Ordu’da dünyaya gelen Mevlüt Dinç, İngilizce bilmeden gittiği İngiltere’de bir arkadaşının ısrarıyla satın aldığı oyun bilgisayarıyla oyun dünyasına ilk adımını attı. Kısa sürede  video oyunları programlamaya başlayan Mevlüt Dinç, kariyerine bir çok önemli oyun ve girişim sığdırdı. 1985 yılında İngiltere’de başladığı oyun kariyerinde Yılın Oyunu ve En İyi Programcı gibi ödüllere layık görüldü. Sanat dünyasının saygın otoritelerinden BAFTA üyeliğine seçildi.

1988’de İngiltere’de Vivid Image şirketini kurdu dönemin trend oyunları olan The First Samurai, Street Racer gibi oyunlar üretti. 2000 yılında Türkiye’ye dönen Dinç, İnteraktif isimli yerli bir oyun şirketi açtı, 2004’te şirketin adını Sobee olarak değiştirdi. Mynet’ten (Emre Kurttepeli) yatırım aldı. Mevlüt Dinç, Sobee’yi 2009’de Türk Telekom’a sattı. Ardından T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun ilk resmi başkanı seçildi.

Daha detaylı bir biyografiyi ve Mevlüt Dinç’in konuşmalarını Etohum sayfasında görebilirsiniz.

Mevlüt Dinç’i LinkedIN, Twitter ve Instagram‘da takip edebilirsiniz.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

vPark Travel* rehber eşliğinde 360 derece gezi turlarına katılmanızı sağlayan bir turizm girişimi. Turizmin…

Devamını oku

SiteChecker, sitenizin SEO performansını yükseltmek üzere hizmet veren ücretsiz bir analiz aracı. Sadece…

Devamını oku

Grain, Zoom üzerinde çalışan ve temelde müşteri/aday görüşmelerinin önemli yerlerini yakalamayı/kaydetmeyi…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami